יו"ר הבקרה התקציבית, עופר אורליצקי. צילום: מתוך פייסבוק
יו"ר הבקרה התקציבית, עופר אורליצקי. צילום: מתוך פייסבוק

האיום של יו״ר הרשות לבקרה תקציבית עופר אורליצקי שלא לאשר לקבוצות שאינן משלמות במועד להעביר בבקרה שחקנים בחלון העברות של ינואר, עשה את שלו. כל קבוצות ליגת העל יכולות לצרף שחקנים חדשים ולהעבירם בבקרה, בכפוף כמובן לערבויות מתאימות בגובה החוזים החדשים.

בקיץ שלח אורליצקי מסר לקבוצות כי לא יאפשר העברת שחקנים חדשים אם יגלה בדוחות של הקבוצות ששחקנים ובעלי תפקידים שונים במועדון לא קיבלו משכורות במועד. על פי הדוחות שהקבוצות העבירו לבקרה, כולן שילמו שכר בהתאם לחוזים. למרות שאין בינתיים בעיות בתשלום השכר מצד הקבוצות, הערכה בבקרה התקציבית היא שבחלון העברות של ינואר שנפתח היום (ד') לא יהיו עיסקאות גדולות ויקרות, לפחות לא כאלה שישברו את שיא העברות של העונה שעברה.

בבקרה אומרים כי לא מעט מקבוצות ליגת העל, קטנות וגדולות, סוחבות גרעון מצטבר של עשרות מיליוני שקלים. ראשי הבקרה ביקשו מההתאחדות לכדורגל לחייב את בעלי הקבוצות להפקיד ערבויות בגובה שליש מגרעון של כל קבוצה. יו״ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני הביע נכונות לבצע את המהלך במטרה להקטין סיכונים ולנסות למנוע קריסה של קבוצה בליגה העל, הבעיה היא שעיני נתקל בהתנגדות גדולה של בעלי הקבוצות שהבהירו כי יתנגדו למהלך בהצבעה בהנהלת ההתאחדות, דבר שמנע מעיני להביא את הנושא להצבעה.

הבקרה התקציבית, על פי התקנון שהקבוצות אישרו בהנהלת ההתאחדות בעבר, יכולה לקחת רק 10 אחוז מהגרעון בערבות בנקאית מבעלי הקבוצות ולא שליש מהגרעון כפי שדרש אורליצקי. המשמעות היא שקבוצות, גם חלק מהגדולות, מתנהלות עם גרעון ש-90 אחוז ממנו ללא ערבויות. הבעיה הגדולה היא שבעלי הקבוצות דחו את דרישת הבקרה התקציבית להעביר דו״ח בחודש מרץ כדי לקבל נתונים בזמן אמת ולעקוב אחרי קבוצות בסיכון ובעלי הקבוצות החליטו כי הבקרה תקבל דו״ח כספי רק במאי ובספטמבר. בבקרה אומרים כי בעלי הקבוצות חוששים להראות בזמן אמת את מצבם האמיתי מחשש שהבקרה תנקוט בצעדים נגדם. הבשורה הטובה היא שהקבוצות משלמות משכורות בזמן, הבעיה היא שאף אחד באמת לא יכול לדעת מה מצב הגרעון ואיפה חלק מבעלי הקבוצות משאירים חובות שלא משולמים כדי לא לספוג בסנקציות מהבקרה, כמו למשל, איסור להחתים שחקנים בינואר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20