גדוד 17 '"אריות הגולן" שחזר אמש (ב') את קרב החרמון שנערך במלחמת יום הכיפורים, לציון 45 שנה לקרב ולמלחמה.

שחזור קרב החרמון. צילום: דובר צה"ל

 

הגדוד, שמסופח כעת לחטיבת ביסלמ"ח, השתייך בעבר לחטיבת גולני והשתתף במלחמת יום הכיפורים בניסיון הישראלי הראשון לכיבוש החרמון, ובמבצע "קינוח" בו נכבש לבסוף מוצב החרמון.

פלוגת חניכי קורס המ"כים מחטיבת גולני שיחזרה את פעולות הגדוד במלחמה ופלוגת חניכי קורס המ"כים מחטיבת גבעתי דימתה פעולות אויב. כך למדו הלוחמים והמפקדים על אתגרי העבר ובמקביל תרגלו ושפרו את כשירותם במתווה מורכב זה.

שחזור קרב החרמון. צילום: דובר צה"ל

 

בסיום התרגיל נפגשו לוחמי הגדוד בהווה עם לוחמים מהגדוד אשר השתתפו בקרב המקורי ושמעו מהם את מורשת הקרב האישית והגדודית.

על הר החרמון מוצבת אנדרטה לזכר לוחמי גדוד "אריות הגולן" שנהרגו במערכה. מדי שנה מתקיים במקום טקס התייחדות לזכרם של הנופלים. בטקס השתתפו חניכי ומפקדי הגדוד בהווה, לוחמי העבר שלחמו בקרב על החרמון והמשפחות השכולות.

שחזור קרב החרמון. צילום: דובר צה"ל

 

"להטמיע את המורשת דרך הרגליים"

"מה שאנחנו עושים היום הוא אקט סימלי שבא לסמן ולשחזר את הקרבות על החרמון", אמר המג"ד סא"ל פארס עבדאללה לכוחות לפני היציאה לתרגול. "גדוד 'אריות הגולן' השתתף באופן אינטנסיבי במערכה ואיבד 24 לוחמים. אנחנו משחזרים את הקרב ונותנים ערך למורשת שלנו שהיא הבסיס לכל מה שאנחנו עושים היום".

"השנה, בשונה משנים קודמות, החלטנו לחוש את המורשת ולהטמיע אותה גם דרך הרגליים. בתור מפקדים אני מצפה שתקחו את המורשת ותטמיעו אותה, יחד עם כל קרבות ישראל, בקרב החיילים שלכם. אל תוותרו על זה- אלו השורשים שלנו", הוסיף המג"ד.

הטקס לזכר לוחמי "אריות הגולן" שנפלו בקרב החרמון. צילום: דובר צה"ל

 

ביום זה, בפתחה של שנה חדשה, שבים אנו אל אתר הקרב כדי להתייחד עם זכרם ומורשתם של יקירכם, מפקדיי וחיילי גדוד 17 ״אריות הגולן״ שנפלו במלחמת יום כיפור בקרבות החרמון", אמר מפקד חטיבת ביסלמ״ח, אל״ם עמית ימין.

ימין סיפר כי "שינויים רבים עבר 'גדוד 17' מאז הקמתו, אולם קו ישר מחבר בין לוחמי עבר בגדוד בקרב זה, לבין דור המפקדים אותו אנו מגדלים. כולם חלמו ולחמו על הגשמת זכותו של עם ישראל לבנות כאן את ביתו ואת חייו הריבוניים".

"מורשת הנופלים משמשת עבורנו מופת והשראה, למסירות, לדבקות במשימה, לאומץ לב, לאחוות לוחמים ולאהבת הארץ. על ברכי מורשת זו כבר גדלו, גדלים ועוד יגדלו דורות של לוחמים. כשאנו לומדים ומלמדים את מורשתם של לוחמי העבר, מועצמת בקרבנו המפקדים עוצמת האחראיות המוטלת על כתפינו", סיכם המח"ט.

האנדרטה לזכר לוחמי "אריות הגולן" שנפלו בקרב החרמון. צילום: דובר צה"ל
הטקס לזכר לוחמי "אריות הגולן" שנפלו בקרב החרמון. צילום: דובר צה"ל
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון