משלחת ארצות הברית נחתה בישראל לקראת העברת השגרירות מתל-אביב לירושלים. טקס העברת שגרירות ארצות הברית מתל-אביב לירושלים יועבר מחר בשידור חי בערוץ 20. השגריר האמריקני בישראל דיוויד פרידמן שינחה את הטקס, קיבל את פני הנוחתים בישראל. סגן המזכיר ג'ון סאליבן הוביל את המשלחת הנשיאותית לפתיחה ההיסטורית, לצד שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, היועץ הבכיר ג'ארד קושנר, היועצת איוונקה טראמפ והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.

לוח השידורים

  • 15:00 – משדר מיוחד לקראת הטקס
  • 16:00 – 17:30 טקס חנוכת השגרירות
  • 18:30 – מהדורת חדשות מורחבת
  • 22:00 – הפטריוטים
  • 23:00 – מבזק חדשות מורחב

 

משלחת ארה"ב לטקס חניכת השגרירות. צילום: שגרירות ארה"ב

לפי הודעת מחלקת המדינה, הפתיחה ההיסטורית מכירה במציאות כפי שהיא – ירושלים היא בירת ישראל ומקום מושבה של הממשלה. "לפני שבעים שנה, ארצות הברית תחת הנשיא הארי טרומן, הייתה המדינה הראשונה שהכירה במדינת ישראל", הזכירו. "העברת השגרירות אינה נטישה של מחויבותינו העמוקה להסכם שלום, אלא היא תנאי יסודי לקיומו. אנחנו לא נוקטים בעמדה על מעמד סופי של סוגיות ליה, כולל גבולות הריבונות הישראליות בירושלים".

צילום: שגרירות ארה"ב

ראש המשלחת סגן המזכיר סאליבן ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם וחברי השגרירות והקונסוליה.

כזכור ב-6 בדצמבר הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על המהלך ההיסטורי והודיע כי יעביר את השגרירות לירושלים. בנוסף הכריז טראמפ כי יכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל.

איוונקה טראמפ זוכה לפרחים מבני הזוג פרידמן. צילום: שגרירות ארה"ב
צילום: שגרירות ארצות הברית
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20