ביום חמישי האחרון הוצב מול בית המשפט העליון פסל מוזהב בדמות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. הפסל הוצב ע"י פעילי תנועת 'דרך חיים' כחלק מקמפיין שמנהלת התנועה בחודשים האחרונים תחת הכותרת "די לדיקטטורה של בג"ץ". כעת מפיצה התנועה סרטון שהמתעד את תהליך הקמת הפסל, שהוקם עם אור ראשון בבוקר יום חמישי.

כזכור, עם דיווחים של מאבטחי בית המשפט העליון למשטרה על הפסל באותו בוקר, הוזעקו למקום חוקרי משטרה ושוטרי הזיהוי הפלילי. המשטרה פתחה בחקירה. גם צלם שצילם את הפסל עוכב ע"י המשטרה וזומן לחקירה. מהמשטרה נמסר מאוחר יותר כי "בפעילות שגרתית של ניידות באזור האירוע נצפו מספר חשודים שיתכן שקשורים להצבת הפסל. מאחר ובשלב זה לא עולה חשד לביצוע עבירה פלילית בעצם הנחת הפסל, הם שוחררו במקום ופרטיהם הועברו לגורמי הרשות המקומית להמשך טיפולם".

פסל הזהב של מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
פסל הזהב של מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

תנועת 'דרך חיים', תנועה המזוהה עם ישיבת 'עוד יוסף חי' שביצהר אשר "פועלת למימוש החזון של מדינה יהודית". מי שעוד נטלה חלק בהצבת הפסל היא מאי גולן, יו"ר עמותת 'העיר העברית למען תושבי השכונות בדרום ת"א'. לערוץ 20 נודע כי מי שהכינו את הפסל היו תלמידות האולפנה ביצהר.

לדברי גורמים בתנועת "דרך חיים", "בג"ץ והנשיאה נאור מנותקים מהעם. על אף שמדינת ישראל היא כביכול מדינה דמוקרטית, נמצא היום השלטון בפועל בידי ביהמ"ש העליון וזאת מבלי שאי פעם נשאלה דעתו של העם בעניין. בג"ץ נטל לעצמו סמכויות לא לו במה שמכונה, ובצדק, "מהפכה" (חוקתית). בג"ץ מתערב פעם אחר פעם בהחלטות נבחרי הציבור, השבוע זה חוק המסתננים, בפעם הבאה זה יהיה חוק ההסדרה וחוקים נוספים".

עוד הוסיפו כי "כמו בכל דיקטטורה חשבנו שגם בישראל ראוי שיעמוד פסל של השליט ברחובה של עיר. הגיע הזמן שנבחרי הציבור יתעוררו, אנו קוראים לרה"מ, לשרים ולחברי הכנסת, שהשבוע התבטאו כנגד פסילת החוק, במקום לפזר הבטחות, ופתרונות מקומיים לבעיות העולות משלטון בג"צ, לחתור אחת ולתמיד לטיפול שורש אשר יסדיר את יחסי בג"צ והכנסת".

פסל נאור מוסר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
פסל נאור מוסר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הארגון מקדם בחודשים האחרונים את "חוק המשילות" וזכה לתמיכתם של 16 ח"כים. בהצעת החוק נכתב כי היא "נועדה להבהיר באופן חד־משמעי, בחוק יסוד: השפיטה, כי אין זה בסמכותו של ביהמ"ש להכריז על בטלותו של חוק. בהיעדר חוקה שלמה, נתונה סמכות החקיקה לכנסת כנציגת הציבור, ואילו תפקידו של ביהמ"ש מתמצה בפרשנות וביישום החוקים על סכסוכים קונקרטיים שהובאו בפניו".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) יצא נגד החלטת המשטרה לחקור את הצבת הפסל. "הדיווחים על 'חקירת המשטרה' בנוגע להצבת הפסל ליד בית המשפט העליון אכן מצריכים הסבר מטעם המשטרה איזו עבירה נחקרת שם בדיוק ומה נבדק", כתב השר בטוויטר. "לא כל מיצג מחאה מצדיק חקירה ובטח לא מיצג שאינו קורא לאלימות או ממחיש פעולה אלימה", הוסיף.

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התנגד לחקירה בנושא. "חקירת משטרה?! על מה? הלו, אנחנו בדמוקרטיה! חופש ביטוי וזה… ירדנו מהפסים", צייץ בטוויטר והוסיף בציניות, "מציע להכניס מהר את השב"כ לתמונה. זה ממש סיכון של ביטחון המדינה. המשטרה זה ממש לא מספיק".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20