הצעת חוק העונשין (תיקון – גזר דין עונש מוות למורשע ברצח בנסיבות טרור), נידונה כעת בוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת. אדווה ביטון, אמהּ של הפעוטה אדווה הי"ד שנרצחה בפיגוע אבנים בשומרון, הוצאה מאולם הדיון לאחר שהטיחה בחברת הכנסת תמר זנדברג: "תתביישי".

"תארו לעצמכם שהיינו שולחים את זדורוב לעונש מוות", השוותה ח"כ זנדברג (מרצ) את הסוגייה במהלך הדיון וקבעה: "אנחנו כחברה מוסרית צריכים להתנער מהדבר הברברי הזה". יו"ר מרצ המשיכה ושאלה "מי אנחנו שניקח בידינו את הסכמות לקחת חיים? זו בושה. אנחנו בשיעור חברה, זה לא אמור להיות ועדה בכלל".

"המפלצת הרעבה של הימין"

זנדברג המשיכה והטיחה ביוזמים: "החוק הזה עולה כל פעם שהבוס שלכם שולח אתכם, חבורה של בובות, כל פעם בשביל איזו הצעה טרומית, בשביל לתת משהו למפלצת הרעבה של הימין". זנדברג פנתה לפעילי תנועת 'אם תרצו' שמסייעת לפורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות וקראה להם "עמותת קש של ראש הממשלה שמכתיבה לנו חוקים".

דיון בהצעת חוק עונש מוות למחבלים. צילום: ערוץ הכנסת

 

בשלב זה התפרצה ביטון ואמרה: "אני לא בובת קש, אני אם שכולה", מה שהביא להוצאתה מהאולם. אחרי שיצאה, פתחה בשידור פייסבוק לייב בעמוד שלה והסבירה: "בחוצפתה היא קראה לי קש, שייכת לחבורת קש. אני אם שכולה. אני לא מאחלת לאף אחד חס ושלום להתמודד עם אובדן, אבל מעניין אם היא הייתה מאבדת מישהו – היא הייתה מדברת כמו שדיברה כרגע אליי".

ביטון הסבירה כי בכוונתה לחזור להמשיך להגיד את דבריה. "אני לא אוותר להם", אמרה, "כי מי שמנהל לנו כרגע את המדינה זו חבורת אפסים. כל אחד יושב פה ומחמם את הכיסא על חשבון הגב שלנו, משלמי המיסים. הם אל עושים פה לום, רק שותים קולה וקינלי וצועקים אחד על השני. אף אחד לא מתייחס פה לשאלה העניינית של עונש מוות למחבלים. אני פשוט מתביישת".

Posted by ‎אדווה ביטון‎ on Wednesday, November 14, 2018

"לא יקראו לי חבורת קש", הכריזה עם חזרתה.

"המשפחות השכולות נלחמות למען מניעת הפיגוע הבא"

יו"ר 'אם תרצו', מתן פלג, אמר בדיון כי "אין הרתעה בלי שהמושג עונש מוות נמצא לפחות על השולחן". לדבריו, "זו עובדה. עונש מוות הוא חלק קריטי בחבילת ההרתעה נגד הטרור, לא פחות מהריסת בתי מחבלים וגירוש משפחות לעזה".

הוא ציין כי "התיקון המונח על השולחן היום הוא קטן, אבל גדול במשמעות שלו", וקבע כי "תהיה זו מעילה של נבחרי הציבור שלנו לא לקדם אותו עד הסוף, ובמיוחד פגיעה ברגשות המשפחות השכולות שכל כך נלחמות למען מניעת הפיגוע הבא".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20