הולכים אחורה? בהודעה שיצאה הבוקר (ד') מפיונגיאנג, איימו הצפון-קוריאנים לבטל את מפגש הפסגה המתוכנן בין שליטם קים ג'ונג' און לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-12 ביוני בסינגפור, אם האמריקאים יתעקשו על פירוזם מנשק גרעיני באופן חד-צדדי.

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. צילום: רויטרס

 

בהודעה, ששודרה בערוץ הטלוויזיה הממלכתי, הובהר כי השליט מצפה ליחסים "דו צדדים" כפי שהתנהלה ארה"ב בהסכמהּ עם לוב, ואף נטען כי טראמפ יישאר "נשיא כושל" אם ימשיך בצעדים של קודמיו בתפקיד. בבית הלבן הגיבו ומסרו: "נבחן באופן עצמאי את מה שאמרה צפון קוריאה, ונמשיך בתיאום עם בעלות בריתנו".

"נשיא כושל". הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס

 

אתמול כינתה סוכנות הידיעות של צפון קוריאה את התרגיל הצבאי המשותף של ארה"ב וצבא דרום קוריאה כ"פרובוקציה והכנות לפלישה לצפון קוריאה", והודיעה כי המדינה תשעה בעקבותיו פגישה עם בכירים של שכנתהּ הדרומית. פגישה אשר הייתה אמורה להביא ליישום ההצהרות מהפגישה ההיסטורית בין שתי הקוריאות בחודש שעבר, לפיהן תופסק רשמית של המלחמה ביניהן וחצי האי הקוריאני יפורז מגרעין.

שיגור הטיל הבליסטי בצפון קוריאה ביוני 2017. צילום: רויטרס

 

רק בתחילת השבוע הודיעה צפון קוריאה כי תהרוס את אתר הניסויים הגרעיניים שלה "פונגיה רי" בחודש הקרוב, לאחר שהבטיחה כי תפסיק את ניסוייה הגרעיניים ולקראת מפגש הפסגה. היא אף הכריזה כי תקיים טקס מיוחד לציון המאורע בו ייהרסו כל המנהרות, מתקני הפיקוח, המחקר והביטחון באתר.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20