במהלך השבוע האחרון כאשר מכבי תל אביב נאבקה עם ההתאחדות לכדורגל בכל מוסד שיפוטי אפשרי כדי לדחות את עונש ההרחקה של שוערה הסרבי ראיקוביץ על מנת שזה יוכל לשחק במשחק העונה נגד הפועל באר שבע. המובילה מהדרום שמרה על שתיקה  דבר שלא מאפיין קבוצה בכדורגל הישראלי.

ברק בכר מאמן הפועל באר שבע, לא התבטא כלל בתקשורת גם לא באמצעות מקורבים. הבעלים אלונה ברקת שמרה על שתיקה, שניהם הבינו שכל התבטאות מצידם, תפגע בקבוצה. בכר העדיף לתת למכבי תל אביב להתעסק בנושא ראיקוביץ וההכנה שלו לא הושפעה מהזהות של השוער במשחק.

ברק בכר. באר שבע הגיעה מוכנה ומרוכזת
ברק בכר. באר שבע הגיעה מוכנה ומרוכזת

באר שבע של בכר הגיעה למשחק מוכנה ומרוכזת. בדרך כלל במשחקים גדולים כאלה שחקנים עושים טעויות, מאבדים את הריכוז לשנייה, עושים את הטעות שגורמת לגול הגורלי. מכבי תל אביב ידועה כקבוצה שמשחקת עד הדקה ה-90 וכולם יודעים שיש לה את השחקן הטוב בארץ שבדיוק במשחקים האלה, ברגעים הדרמטיים בדקות שנכנסים להסטוריה יגיע המבצע האישי הגדול של ערן זהבי.

בכר ידע הכל. בזמן שבמכבי היו טרודים בשאלה מי יעמוד בין הקורות בבאר שבע עבדו ותרגלו בשקט איך עוצרים את המכונה של שחקן אחד.

בכר מאמן צעיר, אין לו את הניסיון של פטר בוס, רוני לוי, אלי גוטמן או אלישע לוי. בכר גם לא נהנה משקט בתקשורת. בשבוע האחרון היו כאלה שניסו מידי יום להדליק לו מדורות בחדר ההלבשה בנוגע לכוכבים שלא יהיו בהרכב כמו ברדה ובוזגלו. היו כאלה שניסו לערער את בטחונם של השחקנים והאוהדים האם בכר מסוגל לעבור בהצלחה את המעמד הגדול של משחק של עונה שלמה. אולי בעצם משחק של 40 שנה.

רבים אמרו לפני המשחק כי באר שבע תקרוס ובדקה ה-90 היא תחטוף את הגול שימנע ממנה להישאר בפסגה. אבל בכר הוכיח כי הוא עשוי מחומרים שונים, כאדם וכמאמן. לבכר יש יתרון גדול. יתרון שלא מאפיין מאמן ישראלי. הוא משדר אמינות, הוא מקבל החלטות קשות ואמיצות, החלטות שמאמנים עם רקורד של אליפויות מתקשים לקבל ובורחים מהן. בכר יילך עם האמת שלו, עם תכנית המשחק בה הוא מאמין, עם ההרכב שהוא חושב שיהיה הכי מתאים והכי טוב לאותו משחק. בכר לא מתייחס לכוכבים, לא חושש מהסיטואציה שייכשל ואז יחטוף בראש מהתקשורת. הוא לא עושה חשבון מי מהשחקנים אהובים יותר ביציעים ולמי מהשחקנים מוקף בגדודים של עיתונאים.

בכר הגיע למשחק חצי גמר הגביע עם החלטה לא פשוטה שברדה ובוזגלו לא בהרכב. באר שבע הודחה בחצי הגמר אבל בכר לא נבהל. הוא המשיך עם התכנית שלו במשחק הגורלי בקריירה שלו הוא הושיב את שני הכוכבים הגדולים של הקבוצה על הספסל. גם כאשר החליט שגדיר ובראון יהיו המחליפים למרות שברדה ובוזגלו מתחממים דקות ארוכות הוא לא הסתכל בחצי עין לעברם או לעבר היציעים כדי לראות את שפת הגוף שלהם.

בכר בהתנהלות שלו מזכיר מאמן אירופאי. כזה שמגיע לעבודה ויודע בדיוק מה הוא רצה. הוא לא מושפע מלחצים כאלה ואחרים. הוא ממוקד מטרה כמו שמקצוען יודע. היתרון אצל בכר שהוא משדר לא רק אמינות אלא גם צניעות.  האישיות שלו וכמובן ההצלחה המדהימה העונה נותנת לו סביבת עבודה שכיף לעבוד בה. לבכר יש חדר הלבשה חזק ומלוכד וזה חלק מההצלחה הגדולה של באר שבע העונה. באר שבע השיגה את המטרה שלה ולא הפסידה אך היא עדיין לא אלופה. לבאר שבע יש עוד שלושה משחקים והכל עוד יכול לקרות. הפסד אחד של באר שבע וניצחון של מכבי והכל מתהפך.

האקדח של מכבי לא פגע. ויקיפדיה
האקדח של מכבי לא פגע. ויקיפדיה

במכבי תל אביב קיבלו סיוע משופט המחוזי, איתן אורנשטיין. ההחלטה של סגן נשיא בית המשפט שעתיים וחצי לפני המשחק, נתנה תחושה שמכבי נהנית מיתרון מקצועי ופסיכולגי ואילו שחקני באר שבע יעברו שעתיים וחצי של תסכול מההחלטה עד השריקה. בפועל, מכבי ניצחה בבית המשפט והפסידה במשחק. ראיקוביץ, למרות שלא נזקק ליכולת מיוחדת שמר על שער נקי אולם זהבי, בן חיים, מיכה, יצחקי וחבריהם לא הצליחו למצוא את השער היקר ביותר העונה.

משחק העונה הוכיח פעם נוספת כי מכבי תל אביב תלויה בזהבי הרבה יותר מברצלונה שתלויה במסי. שלושה משחקים זהבי לא כובש שער זכות אחד אז מכבי לא כובשת בשלושה משחקים. למכבי יש סוללת כוכבים מכובדת לא פחות מזו של באר שבע אבל בלי זהבי אף אחד שם לא מצליח לבוא לידי ביטוי.

סגנון המשחק של מכבי בנוי כולו על זהבי. גם מבחינה פסיכולוגית, השחקנים יודעים שבסוף הגול יבוא מזהבי. מרבית הכדורים מגיעים אליו, נדיר שמכבי מסיימת התקפה בה זהבי לא נגע בכדור וזו חלק מהבעיה של מכבי העונה. בשלוש העונות האחרונות זה הספיק. בעונה בה זהבי שובר שיאים חדשים זה לא מספיק לאליפות.

שני דברים טובים קרו במשחק העונה. הראשון, הצדק ניצח. ההחלטה התמוהה של השופט אורנשטיין לאפשר לשוער ראיקוביץ לשחק לא עזרה למכבי תל אביב לנצח. יכול להיות שללא ראיקוביץ המשחק היה מתפתח אחרת  ובאר שבע היתה מנצחת אבל לפחות מכבי לא ניצחה עם ראיקוביץ.

הדבר השני, העובדה שלא ראינו תמונות מכוערות ואלימות כפי שראינו בשבוע האחרון בדוחא ובטדי עשתה טוב לכדורגל. כאשר אלון יפת המצוין שרק לסיום המשחק, שחקני שתי הקבוצות התחבקו וירדו מהמגרש בלי מהומות ובלי סקנדלים. הכדורגל הישראלי ספג מהלומה בבית המשפט, השחקנים הוכיחו לשופט אורנשטיין שכדורגל משחקים על כר הדשא ולא בבית המשפט. משחק העונה הסתיים בתיקו אבל הכדורגל הישראלי ניצח.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20