כל פרטי המבצע החשאי והסודי של הפצצת הכור הגרעיני בסוריה כבר פורסמו לפרטי פרטים לפני שנים בספר "המוסד – המבצעים הגדולים" שכתבו ניסים משעל ומיכאל בר-זהר. ספר שיצא לאור ב-2010 ומבוסס על שיחות עם גורמים בכירים ועל מאות מסמכים ודיווחים מהארץ ומחו"ל. בפרק התשעה-עשר בספר, שכותרתו "לוחמי שלדג סימנו את המטרות למטוסים עם קרני הלייזר – הפצצת הכור הסורי" (לפי העיתון סאנדי טיימס), מגוללים הכותבים את כל הפרטים שהיו, על פניו, תחת צו איסור פרסום מטעם הצנזורה, עד הבוקר.

מתוך הספר "המוסד – המבצעים הגדולים"

 

בספר מתואר כיצד סוכני המוסד עלו על המידע הראשוני, אלה פרטים שאפילו בתקשורת הישראלית היום טרם פרסמו. "ההוכחות היו חד משמעיות. הן הצטרפו למידע אחר שהלך והצטבר… על פי מידע זה בנתה ממשלת סוריה בסודיות גמורה כור גרעיני…", נכתב. הספר משרטט את פעולות איסוף המודיעין של ישראל, את התיאום עם האמריקנים, ואפילו את העובדה שהמוסד גייס את אחד מעובדי הכור לספק תמונות ומידע לישראל.

בספר נחשף גם התיאום בין אולמרט ונתניהו, שהיה אז יו"ר האופוזיציה. המטרה של השניים הייתה להקים ממשלת אחדות לאומית במידה והסורים יגיבו לתקיפה בשטחם. בסיום הפרק, מתואר כיצד מטוסי חיל האוויר הפציץ את הכור: "בתוך דקות הושמד הכור הסודי, שעלול היה לייצר בהמשך פצצות גרעיניות שהיו הופכות איום על קיומה של ישראל". הפרסום בספר התבסס על כתבת תחקיר שפורסמה בעיתון 'סאנדיי טיימס'.

מתוך הספר "המוסד – המבצעים הגדולים"

 

אם כך, מדוע אישרה הצנזורה לפני שנים לפרסם את גרסת הספר המפורטת על התקיפה בסוריה – ומנגד אסרה על כלי התקשורת לפרסם את פרטיו? נמתין לתשובות. דבר אחד בטוח: את קוראי הספר הוותיק, שיצא בכמה מהדורות, הפרטים שנחשפו היום לא ממש הפתיעו.

מתוך הספר "המוסד – המבצעים הגדולים"
צילום: אתר 'סימניה'
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20