ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש הודיע בסוף השבוע כי מדינתו לא תלך נגד מדיניות האיחוד האירופי ולא תעביר את שגרירותה מתל אביב לירושלים. מנגד הבהיר באביש כי במקום זאת הוא שוקל את האפשרות להעביר את מרכז התרבות הצ'כי מתל אביב לירושלים כתחליף. הוא אף הודיע כי הוא בוחן גם אפשרות לפתוח קונסוליית כבוד בבירה, אך אחת כזו כבר קיימת, לצד קונסוליות כבוד צ'כיות בהרצליה, חיפה ותל אביב.

מימין לשמאל: הנשיא הצ'כי מיוש זמאן וראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש. צילום: רויטרס

הודעת ראש הממשלה הצ'כי מגיעה לאחר לחץ כבד שהופעל לאחרונה על המדינה מצד הנציבה האירופית לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, ומצד כמה מהמדינות הגדולות באיחוד, בניהן גרמניה וצרפת.

בעקבות הערכות משרד החוץ בעבר כי צ'כיה דווקא הייתה רואה באור חיובי את האפשרות, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מתכננת בקרוב להגיע לביקור במדינה בניסיון לשכנע אותם לעשות זאת.

כזכור, בדצמבר האחרון אמר נשיא צ'כיה מילוש זמאן עם הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל כי "כבר לפני ארבע שנים בביקורי בישראל אמרתי שאשקול את העברת השגרירות שלנו לירושלים". לדבריו אז, "במוקדם או במאוחר נצטרף לארה"ב. לכל מדינה הזכות להחליט מה הבירה שלה".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל בחודש מאי האחרון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אולם יום לאחר מכן התנער באביש מאמירתו של הנשיא וטען כי "הרעיון של נשיא ארה"ב הוא לא טוב ואפשר לראות את התגובות לכך. המעצמות צריכות לשאוף להשגת שלום".

שעות אחדות אחרי נאום טראמפ, משרד החוץ הצ'כי הוציא הודעה בה הצהיר כי צ'כיה מכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל. הצ'כים הודיעו כי עמדתם הרשמית לא השתנתה וכי הם תומכים בפתרון שתי המדינות, כאשר מזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית. הודעה ברוח דומה הגיעה בתחילת השנה גם מרוסיה.

הצ'כים הוסיפו כי העברה של השגרירות שלהם מותנית בתוצאות של מו"מ ישיר שיתקיים בין ישראל לפלסטינים. נציין כי מוקדם יותר השנה, הצביע הפרלמנט הצ'כי על הכרה בירושלים לפי גבולות 67' כבירתה של מדינת ישראל.

הפעיל לחץ. דגל האיחוד האירופי
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20