איגוד בני זוגם של שגרירי מדינות העולם המשרתים בצ'ילה החליט להחרים את מיכל חייט, אשת שגריר ישראל בסנטיאגו אלדד חייט, מאירוע השנה השנתי שמקיים הארגון למטרות צדקה, בטענה כי השנה יתקיים האירוע במועדון הפלסטיני בבירה סנטיאגו, כך פורסם לראשונה ב-Ynet.

אך האירוע, הצפוי להתקיים ב-20 בנובמבר, ככל הנראה יהיה דל בנוכחותם של שגרירי אירופה וארה"ב במדינה, זאת לאחר שרובם הודיעו כי יבטלו את הגעתם לאירוע כאות מחאה על נידויה של חייט.

שגריר ישראל בצ'ילה אלדד חייט ורעייתו מיכל
שגריר ישראל בצ'ילה אלדד חייט ורעייתו מיכל

בתגובה למכתב ההודעה ששלחו לה נשיאות הארגון, שכלל בין היתר גם התנצלות מנומסת, זעמה אשת השגריר הישראלי על ההחלטה וענתה כי "אם היינו מוזמנים, היינו שמחים להשתתף. אתן גורמות לפוליטיזציה הן של הארגון והן של האירוע, שנועד למטרות צדקה למען נזקקים בצ'ילה".

גם השגריר חייט עצמו השיב לסגל הדיפלומטי במכתב זועם בו כתב: "הוצאתנו מאירוע הצדקה המסורתי, כתוצאה מסיבות פוליטיות, עומד בניגוד מוחלט למקובל ולכללי הטקס של הסגל הדיפלומטי. השתתפות באירוע נותנת יד לפוליטיזציה מכוערת ולא ראויה של ארגון שקבע בתקנון שלו כי הוא א-פוליטי, עצמאי וללא מאפיינים דתיים". והוסיף כי הפעילות הקיצונית של ההנהגה הפלסטינית מובילה אותנו למחוזות שליליים.

זוהי לא הפעם הראשונה בה פועלת הקהילה הפלסטינית, המונה כיום כ-300 אלף איש, להחרמת הנציגות הישראלית בצ'ילה. ב-2015 פנתה הפדרציה הפלסטינית למשרד החוץ הצ'יליאני בדרישה להכריז על שגריר ישראל דאז רפי אלדד כ"אישיות לא רצויה". זאת לאחר שלטענתם, האשים אותם אלדד בהסתה לאלימות ובכך הוציא את דיבתם רעה והפריע להם "להגן על העם הפלסטיני". אלדד אמר אז כי הוא חושש שההתנכלויות יגיעו לאלימות פיזית מצד הקהילה הפלסטינית הגדולה ביותר מחוץ למזרח התיכון.

ממשרד החוץ נמסר כי כל אירוע שמאורגן על ידי הקהילה היהודית במדינה מופרע על ידי הפגנות של הקהילה הפלסטינית. כמו כן, ישנה עלייה במספר מקרי האנטישמיות וההסתה נגד ישראל, במסגרת המתח הגואה בין הקהילות.

הפגנה פרו פלסטינית בצ'ילה
הפגנה פרו פלסטינית בצ'ילה
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20