עשרות חיילים וכלי הנדסה נכנסו לפנות בוקר (ב') לכפר שוויכה וביצעו הרס בביתו של המחבל אשרף נעאלווה שרצח לפני חודשיים וחצי את זיו חג'בי ואת קים יחזקאל-לבנגרונד הי"ד בפיגוע באזור התעשייה בברקן ופצע אזרחית נוספת.

 

בתמונות שפורסמו בתקשורת הערבית ניתן לראות את סימוני הלוחמים על מה שנותר מקירות שתי הקומות הראשונות, כדי שלא ייפגעו במהלך ההריסה.

במהלך הפעילות להריסת המבנה התפתחו מספר הפרות סדר אלימות בהן השתתפו עשרות מחבלים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות והדליקו צמיגים בוערים. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים לכוחותינו.

"להרוס רבע בית? יש כתבי אישום גם לאמא, לאבא ולאח"

 

"ראש הממשלה ושר הביטחון מר ביבי נתניהו, להרוס רבע בית למשפחה של רוצחים – זה לא מקובל עליי", מיהר להגיב אביהּ של קים הי"ד. "יש כתבי אישום גם לאמא, לאבא וגם לאח", אמר, "לכן אני דורש להרוס את כל בית המחבל. לבוא להרוס עם פטישים זה כאילו שהזמינו אתכם לשיפוצים ואתם זכיתם במכרז". הוא הוסיף בפנייתו לרה"מ, "אני מבקש ממך – תהרוס את כל הבית, ואם אתה לא מתכוון, תוציא את החיילים, חבל שמישהו ייפגע לחינם. חצי עבודה לא עושים".

"כל הבית צריך לרדת, כמו שלנו נהרס הבית"

גם שחר לבנגרונד, אחותה של קים הי"ד, אמרה בעודה צופה בהריסת הבית, כי "זו פשוט בדיחה. לנו לא נהרס קיר, לאחותי לא לקחו רגל או יד – את אחותי לקחו מאיתנו. יש זיקה ישירה בין האח, האבא והאמא. כל הבית צריך לרדת, כמו שלנו נהרס הבית. גם אחותי לא גרה איתי ולא עם ההורים שלי, אבל יש זיקה ישירה לכאב שלנו, ולהרס הבית שלנו כשהיא נלקחה מאיתנו". גם היא איחלה לחיילים שם "שישמרו על עצמם".

"צחוק מהעבודה, צחוק מההרתעה"

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הביע גם הוא זעם על ההרס החלקי בבית המחבל ואמר כי מדובר ב"צחוק מהעבודה, צחוק מההרתעה". לדבריו, "המערכת המשפטית מונעת את מדינת ישראל מלהרתיע את רוצחיה, זה לא מוסרי".

נרצחי הפיגוע בברקן זיו חג'בי וקים יחזקאל הי"ד

 

את ההוראה לזרז את הריסת בית המחבל, אשר חוסל בשבוע שעבר בתום מצוד בן חודשיים, בכפר שוויכה נתן רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ביום חמישי האחרון בעקבות התגברות הטרור, זאת לאחר שעתירת משפחת המחבל בנושא נדחתה.

כזכור, שלשום (ש') הורה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) לבנות מחדש את ביתה של אם המחבל אסלאם אבו חמיד שרצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי הי"ד, לאחר שהפיל עליו לוח שיש מגג בניין במחנה הפליטים אל-אמערי בחודש מאי האחרון. זאת לאחר שכוחותינו הרסו אותו. אבו חמיד היא למעשה אם לשישה מחבלים שהיו מעורבים בפיגועי ירי והתאבדות.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20