תפילה ברחבת הכותל, הלילה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

צום תשעה באב שהחל אמש (מוצ"ש) מציין את חורבן בית ראשון ושני ומאורעות קשים נוספים שאירעו לעם ישראל במשך הדורות ביום זה. בין הפורענויות הקשות, נגזר על בני ישראל שלא יכנסו לארץ לאחר חטא המרגלים, חורבן העיר ביתר, שהיוותה את המעוז האחרון של מרד בר-כוכבא וגירוש יהודי ספרד.

תשעה באב בכותל. צילום: הלל מאיר/TPS

 

 

1949 שנה לאחר החורבן, רבבות צפויים להגיע במהלך היום לכותל המערבי בירושלים שריד מקום בית מקדשנו, ולומר שם קינות. ברחבי הארץ נערכו אתמול בערב ובמהלך הלילה דיונים ודו שיח בין ציבורים שונים סביב מהותו של יום תשעה באב, שנחשב גם כיום חשבון הנפש הלאומי.

בשל האסון הגדול של חורבן המקדש, צום תשעה באב נחשב למחמיר מכל הצומות האחרים והוא כולל את כל חמשת העינויים כיום הכיפורים: איסור אכילה ושתייה, איסור רחיצה, איסור סיכה (בשמים), איסור נעילת הסנדל ואיסור תשמיש המיטה.

עם ישראל מבכה את חורבן הבית ברחבת הכותל המערבי. צילום: פלאש 90

 

בצום תשעה באב נהוג להתאבל על חורבן המקדש כאבלים על קרוב שמת, ולכן אפילו לימוד תורה נאסר לבד מדברים הקשורים לצום עצמו, כנבואות הפורענות שבספר ירמיהו, מגילת איכה, לימוד אגדות החורבן שבמסכת גיטין, לימוד הלכות אבלות שבפרק שלישי במועד קטן, וכן לימוד דברי מוסר וכיבושין המעוררים לתשובה. כמו כן אין יושבים על כיסא וספסל עד צהרי היום.

במקומות רבים יש הנוהגים שלא להניח תפילין בבוקר, ורק במנחה אחרי חצות מניחים. עיקר תקנת הצום ובפרט צום תשעה באב נועד כדי לעורר את הלבבות לתשובה, ולזכור ש'מפני חטאינו גלינו מארצנו', ועל ידי תיקון החטאים שהם שורש סיבת החורבן להביא לבניין המקדש מחדש.

תשעה באב בכותל. צילום: הלל מאיר/TPS

זמני כניסת ויציאת הצום:

ירושלים
כניסת הצום: 19:48
יציאת הצום: 20:12

תל אביב
כניסת הצום: 19:45
יציאת הצום: 20:14

חיפה
כניסת הצום: 19:49
יציאת הצום: 20:15

באר שבע
כניסת הצום: 19:46
יציאת הצום: 20:12

אילת
כניסת הצום: 19:39
יציאת הצום: 20:07

 

תפילה ברחבת הכותל, הלילה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90
צילום: פלאש 90

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל