ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"נתניהו צריך לפטר את ליברמן אם הוא רוצה לעצור את סבב ההסלמה, כי הוא זה שהתחיל אותה", כך טען לפני זמן קצר חוסאם בדראן, דובר חמאס. דיווחים ערבים על כך שמשלחת מצרית צפויה להגיע מחר לישראל לצורך נסיון הסדרה מול עזה.

מסוק קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו במרחב הגדר מספר מחבלים שזוהו חוצים את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. החשודים היו במעקב תצפיות וכוח צה"ל. מוקדם יותר זוהו שני מחבלים חוצים את גדר המערכת מצפון לרצועה, מחבלים בה וחוזרים לשטח הרצועה, כל זאת תחת מעקב צה"ל לאורך כל האירוע.

הריסת המטה לביטחון פנים של חמאס. צילום ערבי

בנוסף, כוחותינו הפציצו אופנוע מזרחית לרפיח. 2 מחבלים הרוגים ו-3 פצועים. בחמאס קוראים לפעילים לא לנוע מחשש לחיסול. קודם לכן, כלי טיס של צה"ל תקף מחבל בצפון רצועת עזה המשויך לחוליית משגרי ירי תלול – מסלול. לטענת הפלסטינים, ההרוג הוא חאלד ריאד אלסולטאן. בתוך כך כוחותינו תקפו כלים ימיים של חמאס.

דובר הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות הכריז בצהריים: "הטילים של ההתנגדות יגיעו רחוק יותר מ-40 קילומטרים אם התוקפנות הישראלית תימשך". בתוך כך, קצין בכיר מודה: "תקפנו רק מבנים שהיו ריקים".

למרות הירי הבלתי פוסק מרצועת עזה, מעבר כרם שלום פתוח כרגיל למעבר סחורות. בתגובה לירי צה"ל מעבה כוחות גדולים בעוטף עזה כולל כוחות חי"ר ושריון. בנוסף, חיל האוויר תקף את מבנה הכוח הצבאי והמודיעיני של חמאס הממוקם בלב עזה סמוך למבנים ציבוריים ומתקנים דיפלומטים. תנועה ערה של כוחות צבאיים נצפתה הלילה (ג') בכבישים המובילים לדרום. בנוסף הלילה בוצע גיוס מילואים בצו-8 במערך כיפת ברזל ופיקוד העורף. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט מקיים הערכת מצב ראשונה הבוקר, במקביל הקבינט המדיני מתכנס.

משאיות נכנסות לעזה דרך מעבר כרם שלום. צילום: רדיו דרום

 

ארגוני הטרור איימו בהרחבת טווח ירי הרקטות לאשדוד ובאר שבע ואמרו כי המטח לעבר אשקלון הוא תגובה להפגזת מבני חמאס. בתגובה צייץ דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס: ״אני שומע שורת ציוצים והצהרות שמקורם בבונקרים ברצועה. אני מציע להם להתחיל לחשוב על ציוץ שמסביר לתושבי עזה לאיזה אסון הם מובילים אותם. עלינו ציוצים פחדנים לא עושים רושם״.

משרד הבריאות בעזה מעדכן כי מאז החל סבב ההסלמה חמישה פלסטינים נהרגו מתקיפות צה"ל ו-20 נפצעו. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר הבוקר כי התקיפות ימשכו ככל שידרש. זאת בעוד חמאס שיגר איום לפיו, "אם ישראל תמשיף לתקוף – אשדוד ובאר שבע הבאות בתור".

תקיפת משרדי חמאס בשכונת אלפרקאן בצפון רצועת עזה. צילום: דובר צה"ל

 

במהלך הלילה זוהו כ-70 שיגורים לעבר שטח ישראל. עשרות יירוטים בוצעו על-ידי לוחמי כיפת ברזל. משעות הצהריים אמש ועד לשעות הבוקר יורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל כ-מאה שיגורים מתוך כ-370 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל.

עד לשעה זו נתקפו למעלה מ-150 יעדי טרור ובהם ארבעה נכסי טרור ייעודיים ויחודים – מבני שלטון של ארגון הטרור חמאס המשמשים למטרות צבאיות. הלילה נתקפו גם מחסן אמצעי לחימה בחאן יונס, מתחם צבאי בזייתון ואתר לייצור אמצעי לחימה בשייח עומדאן. כמו כן כוחות זרוע הים תקפו כלי שיט ייעודי השייך לכוח הימי של חמאס במעגן נוציראת שבדרום רצועת עזה.

תקיפות צה"ל במפקדת חמאס, הבוקר. צילום: דובר צה"ל

מטוסי קרב של צה"ל תקפו במהלך הלילה עשרות יעדי טרור נוספים של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה. הותקפו משרד המודיעין הצבאי בשכונת אלפרקאן בצפון הרצועה ומטה ביטחון הפנים של חמאס שהסווה במלון "אלאמל", עליו השתלט חמאס בסוף מבצע "צוק איתן".

 

תקיפת משרדי חמאס בשכונת אלפרקאן בצפון רצועת עזה. צילום: ערבי

דובר צה"ל: "פועלים להעביר את הכוחות לאורך הרצועה"

"התקיפות ימשכו ויתרחבו ככל שיצטרך ואנחנו פועלים לעבות את הכוחות לאורך הרצועה", מסר תא״ל מנליס. "אנחנו מעבים כוחות במספר גדודים עם סדר כח משמעותי. ובמקביל אנחנו ממשיכים במאמץ ההגנה למניעת פעילות קרקעית של הארגון לביצוע פעולות טרור מהקרקע".

תקיפת צה"ל הלילה. צילום: דובר צה"ל

 

"החל מהשעה עשר בלילה ספרנו 70 שיגורים של כלל הארגונים בעזה בראשם חמאס. הירי מבוצע בעיקרו לעבר העוטף עם ריכוז מאמץ לערים בטווח הזה. האופן שבו מתבצע הירי בעיקר בכמותו מאווה אתגר ומחייב התנהגות של התושבים. כמובן שההגנה לא הרמטית. לצערנו בגלל זה יש גם נפגעים. לצד מערכת כיפת ברזל יש חובה להתנהגות של התושבים כדי למנוע נפגעים".

עוד הוסיף מנליס כי "אל מול כל זה צה״ל תוקף באמצעות כל היחידות. אנחנו נמצאים בתקיפה רציפה של מטרות. תוקפים יעדים של חמאס וגא״פ ובעיקר מטרות תשתית כמו גם כמה מפקדות. במוקד התקיפה ארבעה מוקדי טרור יחודיים. תקפנו מטרות עוצם של ארבעה בניינים רבי קומות. חמאס משתמש בהם לתשתיות טרור. אנחנו מפנים את המבנים בתהליך סדור ואז משמידים את המטרות. הרס המבנים משבש את חייהם של תושבי הרצועה בדומה לשיבוש חייהם של תושבי העוטף".

תקיפות צה"ל, הלילה. צילום: דובר צה"ל

טיל של כוחותינו שלא התפוצץ, עזה הבוקר. צילום ערבי

על ההכנות המודיעינות לקראת ההסלמה אמר מנליס "כבר אתמול בבוקר הייתה לנו תמונת מודיעין ולא הופתענו ממה שחמאס עשה. הייתה לנו תמונת מודיעין טובה. ידענו שהם נערכים לבצע תקיפה משמעותית בטרם הם מתחילים לשגר ירי תלול מסלול".

על מאמצי הרגיעה מסר דובר צה"ל כי "אנחנו כרגע לא עוסקים ברגיעה זה הצד של הדרג המדיני אנחנו עסוקים כרגע רק במעגל ההגנה מחד ובתקיפת מטרות עצימות".

במקביל, שגריר ישראל לאו"ם דני דנון פנה למועצת הביטחון ולמזכ"ל האו"ם בדרישה להכיר בחמאס כארגון טרור המשתמש בתושבי עזה כמגן אנושי למתקפות הטרור נגד ישראל וקראו להם: "תפעלו נגד חמאס, לפני שיהיה מאוחר מידי".

נועם אמיר ואסף גבור

נועם אמיר ואסף גבור