בצה"ל מאשרים כי החל משעות הבוקר (ד') תוקף חיל האוויר ברצועת עזה יותר מעשרים מטרות בתגובה לירי לפנות בוקר מהרצועה. "אנחנו נמצאים בגל תקיפות שטרם הסתיים", עדכן כעת דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. אחר הצהריים יתכנס במשרד ראש הממשלה בירושלים הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון על ההסלמה בדרום.

התקיפות ברצועת עזה. צילום ערבי

דובר צה"ל מוסר כי החל מהבוקר (ד') תקפו מטוסי קרב של צה"ל למעלה מ-20 מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס ברחבי רצועת עזה. סמוך לשעה 8:30 הופעלו אזעקות צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון, ביד מרדכי ובנתיב העשרה, כאשר כלי טיס של צה"ל תקף חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה במהלך ניסיון לביצוע ירי רקטי לעבר שטח ישראל. בעזה מדווחים על הרוג אחד ושני פצועים בתקיפה של חוליית המשגרים.

"אנחנו תוקפים למעלה מ-20 מטרות שבמוקד שלה מנהרת טרור בתוך עזה בחלק הדרומי", הסביר מנליס. מדובר במנהרת טרור התקפית של חמאס באזור חאן יונס שחצתה לשטח ישראל, והייתה במעקב צה"ל מזה תקופה.

אילוסטרציית התקיפות ברצועת עזה. תמונה: דובר צה"ל

 

"תקפנו סוגים שונים של מטרות. תקפנו תשתיות תת קרקע, סדנאות חפירה במרחבים אחרים, שורה של בסיסים של חמאס, אתרי ייצור של רקטות ומתחמים של פירי חפירה של מהנרות ימיות. בנוסף, תקפנו חוליית ירי שניסתה לבצע שיגור של חוליית טרור שניסתה לשגר רקטות לעבר חוף אשקלון. אנחנו עם מוכנות גבוהה לכל התרחישים שיתפתחו בשעות הקרובות".

תקיפת חוליית המשגרים ברצועה. צילום: דובר צה"ל

 

על אי יירוט הרקטה לבאר שבע אמר מנליס "למערכת כיפת ברזל אין יכולת הרמטית והיא לא פרושה תמיד בכל מקום ולכן התנהגות התושבים. כפי שראינו הלילה בבאר שבע זה חלק הכרחי".

לפי התקשורת העזתית, זהו המחבל ההרוג הרצועה, נאג'י אחמד אל-זענין (25)

תא"ל מנליס התייחס לרקטות שנורו לעבר באר שבע ואל מול חופי גוש דן, הסביר כי מדובר ב"רקטות מייצור עצמי לטווח בינוני", והוסיף כי "אלו רקטות שיש רק לחמאס ולג'יאהד האיסלמי". לדבריו, "אנחנו לא יודעים מי ירה וזה לא מעניין אותנו. חמאס אחראי על הירי גם אם הוא לא לחץ על הכפתור. אלו רקטות שניתן לשגר אותן בלחיצת כפתור וזה מבחינתנו חמאס. ארגון החמאס מוכרך להבין שמה שקורה ברצועה זו אחריות שלו ואין צורך להטיל את זה על גורמים אחרים".

עוד מוסיפים בצה"ל, כי "קיימנו שתי הערכות מצב בראשות סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי. הרמטכ"ל בדרכו לארץ והוא ינחת לקראת ערב", ומדגישים: "העובדה שחמאס מאפשרת אווירה שמאפשרת טרור על הגדר של זריקת רימונים ומטענים מייצרת אווירה שמאפשרת אלימות ולא ניתן להשלים עם זה. גם האירועים על הגדר וגם הירי הלילה נעשים על רקע הניסיונות של העולם להקל עזה ולא ניתן להבין אחרת. חמאס בוחר על פני הטרור על פני התושבים לרצועה".

במקביל לאירועים, מנהל שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כל העת מגעים עם חברי המשלחת המצרית הנמצאת בעזה, במטרה לנסות ולמנוע הסלמה.

"סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע"

במענה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום, השיב סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב".

רה"מ: "אם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן"

בתום הערכת מצב ביטחונית שקיים באוגדת עזה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע – בכל מקום. אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום – ישראל תפעל בעוצמה רבה".

 

רה"מ בהערכת מצ"ב. צילום: לע"מ

 

ראש הממשלה סייר בחמ"ל אוגדת, עזה שם פגש את תצפיתניות החמ"ל שזיהו הבוקר את חוליית השיגור שסוכלה ע"י צה"ל והביע הערכה לעבודת ופעילות החמ"ל באוגדת עזה. בתום הסיור, נפגש ראש הממשלה במועצה האזורית שדות נגב עם ראשי רשויות בעוטף עזה: תמיר עידאן ראש מועצת שדות נגב, אלון דוידי ראש עיריית שדרות, יאיר פרג׳ון ראש מועצת חוף אשקלון, אלון שוסטר ראש מועצת שער הנגב וגדי ירקוני ראש מועצת אשכול.

רה"מ בסיור באוגדת עזה. צילום: לע"מ

 

ראש מועצת חוף אשקלון: "בצד השני לא מבינים שפה אחרת"

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר לאחר ביקורו של ראש הממשלה כי "כראשי רשויות נתנו גיבוי לראש הממשלה לפעול באופן הענייני והמקצועי ביותר ואנחנו סומכים עליו על כל החלטה שתתקבל ועל כל דרך הפעילות". לדבריו, "אנחנו חושבים שעד היום הממשלה נוקטת באיפוק מסוים וגם ראש הממשלה אמר, שאכן היתה רמה מסוימת של איפוק וברור הוא שגם בזה יש חציית קווים אדומים. להבנתו, אכן היתה חציית קו אדום שממנה אי אפשר להיות שאנן לחלוטין. כראשי רשויות אנחנו צריכים להיערך בהתאם ונמשיך להיות מוכנים כי בצד השני, כנראה, לא מבינים שפה אחרת".

יורים ובוכים. אם המחבל שחוסל. צילום: מוחמד סלם, רויטרס
אילוסטרציית המנהרות שנוטרלו במהלך השנה האחרונה. תמונה: דובר צה"ל
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון