עזה מופגזת. צילום פלסטיני

 

דובר צה"ל מוסר כי לפני מספר דקות תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב מטרת טרור של ארגון הטרור חמאס במחנה אימונים ברפיח, שבדרום רצועת עזה. התקיפה מגיעה בתגובה לאירוע שהתרחש הערב (ש'), בו חצו ארבעה מחבלים את גדר הביטחון וניסו להצתת כלי רכב הנדסי, אירוע אותו מגדיר צה"ל כ"אירוע חמור נוסף ברצף אירועים במרחב הגדר".

האירוע החל סמוך לשעה 17:00, אז חדרו ארבעה מחבלים פלסטיניים מרצועת עזה לשטח ישראל וניסו לחבל בכלים הנדסיים שפועלים במקום כחלק מבניית "המכשול" על גבול הרצועה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום לא הצליח לעצור אותם והארבעה נמלטו חזרה לתוך הרצועה.

נזק קל נגרם לכלי הנדסי שהמחבלים הצליחו להצית. האש שכובתה על ידי הכח הצבאי במקום. מתחקור בזירה מתברר כי הכוח מצא בזירה בין היתר בנזין, סכין גדולה, דבק מגע, קאטר וכאפייה בתוך תיקים שנשאו על גבם. בצה"ל פתחו בתחקור של האירוע החמור ופועלים לתקן את הפרצה בגדר ממנה נכנסו המחבלים.

הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים

 

"צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון לפגוע בתשתיות ביטחוניות ובגדר הביטחון וכן כל הפרה של הריבונות הישראלית מעל ומתחת לקרקע", נמסר מצה"ל. "ארגון הטרור חמאס הוא האחראי הבלעדי לנעשה ברצועה וממנה. צה"ל מזהיר מפני אירועים בהם אזרחים נקראים ל״הפגנות״ שמשמשות כיסוי לפגיעה בתשתיות ביטחוניות ולניסיון פגיעה באזרחי ישראל או בחיילי צה"ל. נמשיך להגיב ביד קשה לכל ניסיון מסוג זה".

האירוע מגיע שבוע לפני יום האדמה, בו הכריז חמאס כי הוא קורא למאה אלף פלסטינים לפרוץ את הגדר בגבול רצועת עזה. ממחר יחלו בצה"ל שורה של היערכויות לקראת תקופה רגישה ונפיצה מאוד מחשש שקריאת החמאס אכן תוביל להתלקחות בדרום. בעוד בישראל כבר מגדירים את האירוע כ"צעדת המיליון", בחמאס מכנים את האירוע "כצעדת השיבה" ומכוונים להביא אל הגדר החל מה-30 לחודש, יום שישי הבא, צעדה של לפחות 100 אלף פלסטינים.

"אזרחים נקראים ל״הפגנות״ שמשמשות כיסוי לפגיעה בתשתיות ביטחוניות ולניסיון פגיעה באזרחי ישראל". מחבלים פלסטינים בהפגנה מול גדר הגבול, סמוך לחאן יונס ביום שישי האחרון. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90
חיילים בעימותים עם מפגינים מול גדר המערכת סמוך לחאן יונס ביום שישי האחרון. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90
הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים
הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון