פלסטינים חמושים בהלווית מחבל בחאן יונס. צילום: פלאש 90
פלסטינים חמושים בהלווית מחבל בחאן יונס. צילום: פלאש 90

שלושת ימי הזעם שהכריזו הפלסטינים ביהודה,שומרון וברצועת עזה הסתיימו עם מניין של ארבעה הרוגים ברצועה, מאות פצועים קל ושליטה מוחלטת של צה״ל על הפרות הסדר.

שיא האירועים נרשם בלילה שבין שישי לשבת אז שיגרו ארגונים סלפיים רקטות לשטח ישראל, בשני מקרים מערכת כיפת ברזל ירטה את האיומים ובמקרה אחד רקטה נפלה בעיר שדרות. בנס לא היו נפגעים בנפש למעט מספר תושבים שלקו בחרדה. צה״ל תקף מספר יעדים ובתקיפות שכוונו למטרות חמאס נהרגו ארבעה. שניים מההרוגים פעילים בזרוע הצבאית של גדודי אז עדין אלקסאם.

מתאם הפעולות בשטחים,האלוף יואב (פולי) מרדכי, יצא בשורה של אזהרות המופנות לארגון הטרור חמאס ולתושבי הרצועה: ״פעילי טרור חסרי אחריות גוררים אתכם להסלמה לפני החורף, כשהמצוקות בעזה גואות".

"בימים האחרונים גורמים חסרי אחריות גוררים את רצועת עזה להסלמה, ותושבי עזה יאלצו לשלם את המחיר. צה"ל הפגין איפוק נוכח ההפגנות והאירועים על גדר הבטחון ברצועה. נוסף לכך, נורו ביממה האחרונה מס׳ רקטות לישראל, אחת מהן לעבר העיר שדרות. אירועים חמורים ובלתי מקובלים אלה הובילו לתקיפות של צה"ל נגד יעדי טרור של חמאס. התקשורת הפלסטינית מדווחת על 4 פלסטינים שנהרגו, בהם פעילי חמאס, ונציין שאחד מהם, מאהר אל-עטאללה, בכלל מת מהתקף לב", אמר האלוף מרדכי.

האלוף המשיך להזהיר כי "המשך אירועי ירי יובילו לתגובה קשה וכואבת של צה"ל – אל תנסו לבדוק את עוצמתנו. האם אינכם מבינים שפעילי טרור חסרי אחריות גוררים אתכם להסלמה לפני החורף, כשהמצוקות בעזה גואות?". לסיכום הוסיף מרדכי "חמאס נושא באחריות ברצועה. תתעוררו כי הזמן פועל לרעתכם".

"הסטטוס קוו נשמר, אל תתנו לקיצוניים להרוס את הכריסמס"

בפוסט שפורסם באלמונסק, עמוד הפייסבוק בערבית של מתפ״ש, כתב אמש מרדכי בתגובת להתפרעויות: "אני מבטיח לכם, הסטטוס קוו בירושלים באופן כללי ואל-אקצא בפרט נשמר – אל תישמעו לקיצונים שבהסתתם ובקריאתם לאלימות מבקשים לפגוע בכם".

"חשוב לי להבהיר מעל כל ספק ובניגוד לשמועות ולשקרים כי אין שום שינוי בשטח, תפילות יום השישי נערכות כסדרן, המעברים פתוחים ופועלים נכנסים לישראל. קיצונים אינטרסנטיים רוצים להתסיס את הרחוב בשקרים ובסילופים כי זו מלחמת דת, ובסופו של דבר מציאות אלימה רק תפגע בציבור הפלסטיני שמוסת משקרים על מלחמת דתות ושמירה על המקומות הקדושים", הוסיף.

"אז אני מודיע וקובע: ישראל שומרת על המקומות הקדושים וחופש הפולחן. כל מי שאומר אחרת הוא שקרן. אני מפציר בכם אל תתנו לקיצונים להרוס את חגי הכריסמס, התיירים שבדרך אליכם ואת השקט שבלעדיו פריחה חיובית משמעותית עשויה להיתקע או לרדת לטימיון", כך מרדכי.

הלווית מחבל שנהרג בעימות מול צה"ל בגבול הרצועה. צילום: פלאש 90
הלווית מחבל שנהרג בעימות מול צה"ל בגבול הרצועה. צילום: פלאש 90
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון