הראייה בצה"ל כיום היא שארגון חיזבאללה מאומן יותר, ערוך יותר ומכין לא מעט הפתעות לכוחות הקרקע שיכנסו לתמרון בשטח לבנון כבר מהיום הראשון. בצה"ל התאמנו בשנים האחרונות רבות בתמרונים קרקעיים מתוך הבנה כי בעימות הבא התמרון הקרקעי יהווה משקל רב בהכרעת האויב. אחד האתגרים הגדולים ביותר הוא אתגר הלחימה בשטח בנוי ובשטח סבוך.

לצורך הערכות לאתגר בצה"ל בנו שטח אימונים בגזרת הצפון המדמה באופן מושלם את גזרת האתגרים בדרום לבנון. בשנים האחרונות מתאמנים כאן, ומתמודדים עם לא מעט אתגרים. איסוף מודיעין עמוק מסייע להבין את התמונה המלאה, מוטיבציה גבוהה בקרב לוחמי מילואים בעיקר והרבה אימונים. הפעם אומרים בצה"ל המלחמה לא תחל בהגנה אלא בהתקפה אגרסיבית, לא עם בנק של 200 מטרות כמו בשנת 2006 אלא בנק של אלפי מטרות כבר מהיום הראשון.

בעימות הבא בגזרת הצפון ברור לכולם צה"ל יפגוש אויב חדש. אחרי חמש שנות לחימה בסוריה, אחרי שהארגון צבר ניסיון מבצעי גם כאן בחטיבת המילואים שאמורה להתמודד עם אתגר השטח הרבוי והסבוך מבינים, ניצחון כאן זה לא בגדר הרתעה, אלא בגדר הכרעה ברורה, כזו שלאחר העימות לא יצטרכו לשלוף מפות ולהסביר אותה, כזו שתגרום למחבלי החיזבאללה לחזור ללבנון ולבקש את הפסקת האש.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון