הטנק שהתהפך

אסון כבר אירע בלילה שבין שישי לשבת. חייל צה"ל, נהג טנק נהרג ועוד שלושה אנשי צוות נפצעו אחד באורח קשה ושניים באורח קל באירוע הברחה פלילי בגבול ישראל מצרים. מתחקור ראשוני של האירוע המצער עולה כי הטנק הוקפץ בעקבות אירוע של סיכול נסיון הברחה פלילי בין חוליית מבריחים ישראלית לחולייה מצרית.

בעקבות הסיכול הראשוני זיהו בצה"ל כי החוליה בצד הישראלי של הגבול מנסה לבצע הברחה נוספת ובין היתר לפגוע בתשתית של צה"ל בגבול. בשלב הזה על פי התחקיר הראשוני מופעלת תרגולת שאמורה לתת מענה לסיכול אירוע על בסיס פיגוע חבלני עוין מאחר ונפגעה תשתית צבאית. בין היתר מוקפץ לגזרה טנק של צוות מגדוד 74 בחטיבה 188 בחיל השריון. בדרך לתפוס עמדה קדמית ומסיבה לא ברורה הטנק מדרדר כ-3 מטרים ירידה לשוליים, הדרדרות שטנק מרכבה סימן 3 אמור לצלוח ועל פי הערכות הוא אכן צלח את ההידרדרות אולם אז התלקח פגז בתוך הטנק מסיבה לא ידועה ואז פרצה שריפה בתוך הכלי המשוריין.

שני לוחמים חילצו עצמם עם פציעות קלות ולוחם אחד חולץ כשהו במצב קשה עם כוויות בכל חלקי גופו. נהג הטנק על פי הערכות נהרג במקום ככל הנראה משאיפת הגז שנוצר כתוצאה מהתלקחות .

בתחקיר עולה כי מערכת כיבוי האש בתוך הטנק מופעלת ומצילה את חייהם של שלוה לוחמים. עם צאת השבת יסיים צה"ל את שלב ההודעה למשפחת החלל ואז יפורסם שמו. לאחר האסון צה״ל פתח בחקירה בראשות קצין בכיר ובמקביל מצ״ח פותחים בחקירה נוספת כמקובל על פי פקודות הצבא. בנוסף בצה"ל מינו קצין בודק שיעמוד בראש צוות מומחים לחקירת האירוע המצער.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון