הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, הניח בימים האחרונים בפני הדרג המדיני מסמך לקראת ערב ראש השנה תשע"ט בנושא הכשירות והמוכנות של צה"ל לכלל האתגרים.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במסמך שחתום על ידי הרמטכ"ל, אומר איזנקוט כי צה"ל חיזק את כוחותיו ויכולותיו תוך התאמתם לאתגרים השונים כפי שהם באים לידי ביטוי בתר"ש גדעון. "צה"ל נמצא בכשירות ומוכנות גבוהה למלחמה ביחס לכל תרחיש האיום והייחוס", כתב הרמטכ"ל איזנקוט.

"כמי שאחראי למוכנות הצבא למלחמה אני קובע כי צה"ל ערוך ומוכן לכל משימה שידרש לה, צבא בעל עליונות מודיעינית ואווירית, יכולת יבשתית וניסיון מבצעי עשיר העומד למבחן יום יום בכל זירת המלחמה", לשון האיגרת.

לצד זאת, מסייג הרמטכ"ל את דבריו ומבהיר לדרג המדיני כי למרות המוכנות הגבוהה עדיין ישנם לא מעט פערים. "יחד עם זאת", כותב הרמטכ"ל, "כשירות הצבא לעולם תיהיה חסרה, ישנם פערים והם מתקיימים לצד ניהול סיכונים וסדרי עדיפויות. עלינו המפקדים מוטלת החובה להתאים את תהליכי בניין הכח לשמירת איכותו ועליונותו של צה"ל בהווה ולנצל את חלון ההזדמנויות להתאמת צה"ל לאתגרי העתיד".

צה"ל סיפק נשק ותחמושת לאזרחים סורים

בצה"ל אומרים כי בשנה וחצי האחרונות בוצעו כ-200 תקיפות בסוריה של יעדים שונים, הכוללים בעיקר נשק מתקדם ותשתיות צבאיות של משמרות המהפיכה האיראניות ברחבי סוריה.

בתוך כך, בצה"ל ממפים את כלל התרחישים ומבהירים כי עדיין בראש סדר העדיפויות האיום האיראני. איראן סייעה לסוריה לכבוש מחדש את שטחה, ולמעט כמה מוקדים בודדים סוריה חזרה לשלוט בידי אסד.

פרויקט השכנות הטובה ההומניטארי הסתיים ובפעם הראשונה בצה"ל מודים כי מאז החלה מלחמת האזרחים, צה"ל העביר לא רק סיוע הומנטארי, אלא גם נשק קל וכדורים לאזרחים סורים להגנה עצמית.

הערכה: הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו בחיים

בגזרת הדרום אומרים בצה"ל כי מאז מבצע צוק איתן סוכלו 15 מנהרות טרור. עבודות המכשול נמשכות וצפויות להסתיים בסוף שנת 2019.

בצבא מכחישים את הפרסומים לפיהם אין בידי חמאס חלקי גופות של חללי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול ומבהירים כי האזרחים השבויים, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, על פי מידע בצה"ל, עדיין בחיים. אולם לצד זאת, אומרים בצה"ל כי ההבנה שעזה תשוקם לא מקובלת כל עוד השבויים והנעדרים לא יוחזרו.

הנעדרים בחיים על פי הערכת צה"ל. הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו. תמונות: באדיבות המשפחות

 

גם היום מחזיקים בצה"ל בתפיסה לפיה כי לא נכון לחסל חוליות משגרים של בלוני ועפיפוני תבערה. על פי הנתונים, חמאס שיגר 1,400 עפיפונים ובלוני תבערה, רק כ-500 מתוכם יורטו, השאר שרפו שדות.

לא מתכוונים להפיל את אונר"א

בהקשר לאונר"א אומרים בצה"ל כי מדובר בארגון לא אהוד. לצד זה הארגון מזין באוכל 1.2 מיליון פלסטינים בעזה, מאפשר לרבע מיליון ללמוד בבתי הספר ומעסיק 13 אלף פלסטינים ברצועה. בצה"ל אומרים כי אין בכוונתם להפיל את הארגון, אך לא יביאו צער אם הוא יצא מן הרצועה, בתנאי שייכנס כסף במקום.

משרדי אונר"א בעזה. צילום: רויטרס

 

עוד נמסר כי גם היום לא מזהים כוונות של ארגונים או מדינות לפתוח במלחמה עם ישראל, אולם יש חשש שאירועים חריגים יסלימו את הגזרה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון