צה"ל תקף שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית, בתגובה לזליגות הירי שבוצעו מוקדם יותר לעבר שטח ישראל. על פי דיווחים ערביים, כתוצאה מתקיפת צה"ל, הושמד כלי רכב משוריין של צבא סוריה. כלי תקשורת בלבנון ובסוריה מפרסמים בעקבות הערב, בעקבות התקיפה, מסרים של אזהרה לעבר צה"ל, בשם צבא אסד: "האויב הישראלי חידש היום את מתקפתו נגד אחת מעמדותינו הצבאיות, בניסיון נואש לתמוך בארגוני טרור באזור קוניטרה. דמשק רואה בצה"ל אחראי לכל ההשלכות האפשריות של פעולות תוקפניות שכאלה".

היום בצהריים (א') זוהו מספר נפילות ליד מוצב ה'בוסטר' בצפון רמת הגולן, מוצב צבאי שאינו מאוייש כבר תקופה, עקב המתיחות בצד הסורי. מדובר בזליגת ירי מהלחימה הפנימית מעבר לגבול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. על פי דיווחים, שעות לאחר מכן, חודש קרב הכולל שימוש בארטילרייה כבדה על פרברי קוניטרה, הכולל חילופי אש כבדים בין ג'הבת א-נוסרא, המזוהים עם ארגון 'אל-קעידה', לבין צבא אסד, בניסיון לדחוק את צבא סוריה מזרחה.

גבול ישראל סוריה, היום. צילום: באסל עוידאת, פלאש 90
גבול ישראל סוריה, אתמול. צילום: באסל עוידאת, פלאש 90

 

על מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב, צה"ל הנחה את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל אינו צד ואינו מעורב בלחימה הפנימית-סורית, אך עם זאת, רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי האחראי על הנעשה בשטחו". ‏גורם צבאי הוסיף כי גם היום, כמו אתמול, צה"ל העביר מחאה נוספת לאונדו"ף על אירוע הירי.

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי תקיפת צה"ל אתמול בסוריה "הייתה תגובה תקיפה לירי של פצצות מרגמה לשטחנו. המדיניות שלנו ברורה. איננו מקבלים טפטוף מכל סוג שהוא. לא מרגמות, לא רקטות, לא זליגת ירי. אנחנו מגיבים בעוצמה על כל פגיעה בשטחינו ובאזרחינו".

אתמול שיגר חיל האוויר כלי טיס שביצעו מספר תקיפות ישירות למרחבים מהם שוגרו הפצמ"רים לעבר המורדים, פצמ"רים שנפלו בשטח ישראל. על התקיפה שילם צבאו של אסד בשני טנקים ועמדה סורית שהותקפה, שני טנקים ועמדה שבצה"ל ראו כי מהם בוצעו השיגורים למרחב. לפי דיווחים בסוריה בתקיפת צה"ל נהרגו שני חיילים מצבא אסד.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון