שרת המשפטים איילת שקד כינסה היום (ראשון) את ועדת השרים לענייני ארכיונים כדי לדון בחשיפת חומרים נוספים על ילדי תימן. הוועדה הורתה לארכיון צה"ל לחשוף את הנתונים הסטטיסטיים הקיימים.

עובדת המדינה בוחנת את מסמכי ילדי תימן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

הדיון התמקד בשלוש סוגיות: בירור קיומו של חומר ארכיוני בידי המוסד, בירור חומר ארכיון בידי המשטרה וכן בירור התיעוד בארכיון צה"ל אודות הצנזורה בשנות ה- 50 בנוגע לפרשת ילדי תימן, כולל מעורבות חיל הרפואה בילדי העולים בשנים 1950-1951. כמו כן שקד ביקשה מגנז המדינה להכין סקירה על הליך חשיפת החומרים שנערך עד כה.

נוכח הממצאים שנחשפו, הוועדה החליטה:

1. להטיל על גנזך המדינה לקיים בדיקה מקיפה של כל 300,000 התיקים המסווגים הקשורים לנושא ולחשוף את כל התיקים הנוגעים לפרשה.

2. לחשוף את כל התיקים המסווגים של המשטרה בארכיון המדינה הקשורים בנושא.

3. ארכיון צה"ל יפרסם את הנתונים שאין בהם פגיעה בפרטיות ויאפשר לנציג הוועדה הפרלמנטרית המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן בראשות ח"כ נורית קורן לעיין בתיקים הפרטניים עצמם.

4. הוועדה רושמת בפניה את הודעת נציגי המוסד כי בארכיון המוסד לא נמצא חומר הקשור בפרשה.

5. הוועדה קוראת להנהלות ויצ"ו והדסה לחשוף את הארכיונים שלהם הנוגעים לפרשה.

שרת המשפטים איילת שקד: "פרשת ילדי תימן היא פצע מדמם בחברה הישראלית. מדינת ישראל צריכה להיות 'ספר פתוח' בכל הקשור לפרשה קשה זו. הכלל הוא שכל חומר בנושא צריך להיחשף. אחרי החלטת הממשלה שהובלנו, יחד עם אנשי משרד המשפטים, השר צחי הנגבי וח"כ נורית קורן והעיתונאית רינה מצליח, על חשיפת חומרי ועדות החקירה, אני דורשת מכל הגופים הרלוונטיים שנותרו לחשוף כל מה שניתן מחומרי החקירה".

מלבד השרה שקד נכחו בדיון גם חבר הוועדה השר יובל שטייניץ, ח"כ נורית קורן ונציגי הארגונים העוסקים בנושא.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב