פרטים חדשים על הטרדת סוהרות שב"ס בידי מחבלים במתקני הכליאה: לערוץ 20 נודע כי הסוהרת י' פנתה אל מפקד הכלא ויידעה אותו על דבר ההטרדות, אך הוא התעלם מפנייתה.

גורמים בשב"ס טוענים שכבר מחר יוזמן מפקד הכלא לשיחה אצל מפקד המחוז, בה יוצע לו לצאת לחופש ברשות או בכפייה. "הוא לא יכול להמשיך לכהן בתפקידו", אומרים הגורמים.

בית כלא ביטחוני. צילום: ווישאם נאסר, פלאש 90

עוד אומרים הגורמים כי כבר ביום חמישי הועברו הממצאים לנציבת שב"ס לנציבת שב"ס קלינגר והיום הועברו ממצאים נוספים שאימתו את החשדות והובילו את נציבת השב"ס להבין כי יש חשד סביר לקיום העבירות המתוארות בתחקיר ערוץ 20. היחידה לחקירת סוהרים בלהב 433 זימנה למחר מספר מעורבים בפרשה.

בתוך כך, הסוהרת נ', שחשפנו את עדותה ביום חמישי, לאחר שהתלוננה מספר פעמים בפני מפקדיה על ההטרדות מצד המחבל מוחמד עטאללה ועל כך שקצין המודיעין כופה עליה להיות באגף שלו, הועברה לכלא אחר בניגוד לרצונה לאחר שנאמר לה שהיא "מתלוננת יותר מדי". בנוספות לעדויות הסוהרות נ' ו-י', העידו גם 6 סוהרות אחרות. שתיים נוספות חוששות להעיד.

בעקבות החשיפה: קצין המודיעין הוצא לחופשה כפויה

כזכור, בעקבות חשיפת ערוץ 20 הורתה נציבת שב"ס על הוצאת קצין המודיעין לחופשה כפויה. מדוברות שב"ס נמסר כי החופשה תימשך עד לסיום הליכי הבירור והחקירה בעניין החשד להטרדה מינית של סוהרת על ידי אסיר בטחוני ובירור התנהלות הסגל והיחידה במקרה זה.

מוקדם יותר היום פרסמנו כי המחבל שלפי החשד הטריד מינית סוהרות בכלא גלבוע, הועבר בעקבות הפרסומים לכלא מגידו וניסה לשים קץ לחייו. המחבל, מוחמד עטאללה, אסיר פת"ח שמרצה עונש של מאסר עולם, נפצע בלבד וטופל בכלא.

"הוא לא באמת רצה למות, לכן הוא רק פצע את עצמו וטופל רק בכלא. אפילו לא פונה לבית החולים. המחבל מסובך בגלל שבאף אגף לא רוצים לקלוט אותו. אף אחד לא רוצה לקבל עבריין מין והוא יודע שהוא מסובך", אמר בכיר בשב"ס.

עטאללה מרצה מאסר עולם ונחשב לאחד ממנהיגי המחבלים בכלא גלבוע. לטענת הסוהרות, המחבל הוא זה שמנהל את שגרת החיים בכלא והקצינים נענים לגחמות שלו על מנת לשמור על שקט.

עטאללה הסתבך. אילוסטרציה. צילום: משה שי, פלאש 90

בשבוע שעבר נחשפה עדותה של נ', סוהרת בכלא גלבוע, בפרשת ההטרדות: "הוא (המחבל) היה מבקש שהסוהרת הגבוהה והיפה תבוא לעבוד. אמר לי 'את תהיי קצינה בזכותי'. הלכתי ודיווחתי והמפקדים בכלא לא עשו עם זה כלום. הוא היה עובר ונוגע בי כאילו בטעות".

"הכניסו אותי לעבוד שם בכוונה! הלכתי למפקד שלי ואמרתי לו 'תגיד שישתמשו באימא שלהם בתור אובייקט מיני', למה אני צריכה כאילו לשרת את האינטרסים למה? למה? למה? זה מחבלים", סיפרה הסוהרת.

נ' מחזקת את עדותה של י', סוהרת נוספת אשר עדותה נחשפה בשבוע שעבר בחדשות 20 והציפה פרשה חמורה של סוהרות שהוטרדו מינית בכלא גלבוע על ידי מחבלים שדרשו מקצין הכלא להעביר אותן לאגף הביטחוני.

השבוע תקיים ועדת הפנים של הכנסת דיון מיוחד בעניין, בו תשתתף גם נציבת שב"ס, רב גונדר, עופרה קלינגר .

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי