אחרי ישיבת הקבינט ביום רביעי האחרון, נשאל נשיא ארה"ב דולנד טראמפ ע"י כתב על הקריאות הגוברות להעניק לו פרס נובל לשלום בעקבות הצלחתו להביא לשינוי במשבר בין צפון לדרום קוריאה. "האם מגיע לך פרס נובל?", שאל הכתב, וטראמפ השיב בבדיחות הדעת: "כולם חושבים כך, אבל אני לעולם לא אגיד זאת". בשלב זה עבר לטון רציני ואמר: "אתה יודע מה אני רוצה לעשות? אני רוצה שזה ייגמר. הפרס שאני רוצה הוא ניצחון לעולם. זה הפרס היחידי שאני רוצה".

נשיא דרום קוריאה מון ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און במפגש היסטורי. צילום: רויטרס

הראיון התקיים סביב שאלת הסיכוי להגיע להסכם שיביא לפירוז חצי האי הקוריאני. "אני מאמין שיש לנו באמת הזדמנות להביא להסכם גדול לעולם", הוסיף הנשיא האמריקני. לכך מצטרפת כמובן גם החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

גוברים הקולות להעניק פרס נובל לנשיא טראמפ

ההתרגשות בעולם ובארצות הברית מהאפשרות לפירוז חצי האי הקוריאני, מביאה לקריאות חוזרות ונשנות להעניק לנשיא טראמפ את פרס נובל לשלום. קבוצת חברי קונגרס רפובליקנים  – קוראת להעניק לנשיר האמריקני את הפקס היוקרתי על רקע פעילותו לפירוז חצי האי הקוריאני. חבר הקונגרס לוק מסר הציע את מועמדותו של טראמפ – במכתב רשמי שנשלח לחברי וועדת הנובל, ונחתם על ידי 18 חברי קונגרס רפובליקנים נוספים.

הביא את צפון קוריאה לשולחן המו"מ. הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס

 

בין הנימוקים אותם פירטו חברי הקונגרס, נכתב כי למרות שלאורך תקופה ארוכה התעלמה צפון קוריאה מהדרישות הבינלאומיות לחדול מתוקפנותה, הייתה זו מדיניותו של הנשיא טראמפ שהביאה אותה לשולחן המשא ומתן.

בשבוע שעבר הגיע הרודן הצפון קוריאני קים ג'ונג און לפגישה היסטורית בדרום קוריאה עם מנהיגה מון ג'ה אין. המפגש שהכה גלים בדירה הבינלאומית, מהווה תקדים למפגש פסגה בין קים לטראמפ עצמו, שאמור להתקיים כבר בחודש הקרוב – או בתחילת החודש הבא. לפני מספר ימים במהלך נאום של טראמפ מול עצרת תומכים במישיגן – קרא הקהל בקול "נובל, נובל".

כזכור, קודמו בתפקיד של טראמפ – הנשיא ברק אובמה, זכה גם הוא בפרס נובל לשלום. אובמה זכה אז בפרס בראשית כהונתו מבלי שהציג הישגים משמעותיים לקידום השלום בעולם. בנימוקי ועדת הפרס נכתב אז כי אובמה ראוי לו על "מאמציו המיוחדים לחיזוק הדיפלומטיה בעולם ולשיתוף פעולה בין העמים".

זכה בפרס ללא הישגים משמעותיים. הנשיא לשעבר ברק אובמה

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20