ראש ממשלת פולין מורבייצקי וראש ממשלת ישראל נתניהו. צילום: פליקר ופלאש90

 

השיחות בין המשלחת הפולנית לנציגים הישראלים נכשלו. השעון מתקתק לקראת חודש אפריל בו אמורות להגיע משלחות ממקומות שונים לפולין כדי לציין את מרד גטו ורשה. ללא הגעה להסכמה עד התאריך הזה עלולה להיווצר מבוכה לנוכח המחלוקות הקיימות בין ישראל לבין פולין.

ממשרד החוץ נמסר: "השיחות לא כשלו. הן התחילו בשבוע שעבר ביום חמישי ושתימשכנה, מדובר במאמץ שיימשך ושיידרוש סבלנות משני הצדדים. אנחנו עומדים בתוקף על דברים שחשובים למדינת ישראל ואף אחד לא יוותר עליהם, אבל לומר שזה כישלון, זה לא נכון".

כזכור, אחרי הסערה שהתעוררה בעקבות חוק השואה הפולני, הגיעה בשבוע שעבר משלחת פולנית לישראל על מנת להתדיין בנושא ולהגיע להסכמה. לפני ארבעה ימים נפגשו חברי הצוות הישראלי בראשות מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, וצוות משפטנים, דיפלומטים והיסטוריונים מ"יד ושם" לבין הצוות המקביל הפולני בראשות סגן שר החוץ בפולין ברטוש צ'יחוצקי.

חברי הצוותים ניהלו דיאלוג נוקב ופתוח במשך למעלה משלוש שעות בו הציגו חברי הצד הישראלי את ההסתייגויות מהחוק הפולני, בדגש על סעיף ההפללה המהווה מכשול לחקר האמת ולדיון פתוח בהיסטוריה והבהירו את הצורך במציאת מענה בזמן הקרוב.

מנכ״ל משרד החוץ יובל רותם הביע את דאגתו מהאווירה הציבורית שנוצרה בתקופה האחרונה בפולין והתגברות גילויי האנטישמיות ועמד על הצורך של ממשלת פולין לפעול באפס סובלנות כלפי אנטישמיות כאלה. בימים אלה שני הצוותים עובדים על ניסוח הצהרה משותפת של שתי המדינות והסכמה בנושא.

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין