מלחמת "כל בכל" ב'בית היהודי' המתפוררת לאיטה: אחרי שמנכ"ל המפלגה נכשל ביום חמישי להשיג רוב של 65% הנדרש לביטול הפריימריז ובחירות יו"ר ונציגים לכנסת על ידי מועצה ציבורית, מתחיל כעת הירי בתוך הנגמ"ש המפלגתי.

כמה מראשי המפלגה מטילים את האחריות בהפסד במרכז על כתפיו של ח"כ מוטי יוגב, שלדבריהם דרבן את המצביעים להתנגד להצעתו של ניר אורבך, למרות שיוגב עצמו חתום על מסמך שמאשר את ביטול הפריימריז.

משמאל לימין: אלי בן דהן, ניר אורבך ומוטי יוגב. צילום: יהודה חיים – פלאש 90

 

אחרים במפלגה כועסים על ח"כ אלי בן דהן וטוענים שהוא רקם דיל עם אורבך, וקיימת גם לא מעט ביקורת על אורבך עצמו והמנגנון המפלגתי.

פעיל מרכזי אמר בשיחה עם כתב ערוץ 20: "צורת ההתנהלות של אורבך ושל המנגנון המפלגתי כושל. הם חשפו את שמות המועצה הציבורית רק ערב לפני, לא הכינו חלופה, עדיין אין רשימה עדכנית של חברי המרכז, חוסר ייצוג לצעירי המפלגה ובקיצור כאוס מוחלט. מצד שני, יוגב ישב על הגדר ולא תמך בכל הכוח בהצעת המנכ"ל ובקיצור הרבה בלגן במפלגה".

מאחורי הקלעים, יש הטוענים שבצלאל סמוטריץ' שמח על הכאוס בבית היהודי והוא פנה לכמה מבכיריה כדי שיתאחדו לאיחוד הלאומי וביחד יתמודדו בבחירות, כאשר בכוונתו של סמוטריץ' לצרף גם את "יחד" של אלי ישי.

לאור מצבה העגום של המפלגה בסקרים, והעימותים הפנימיים בה – פחות משלושה חודשים לפני הבחירות – ייתכן שיהיו מי שיתמכו בהצעה של סמוטריץ' לאיחוד תחת האיחוד הלאומי.

גם בנט יוצא נשכר מהכאוס בבית היהודי. הוא מאמין שכמה מהפעילים במפלגה יתייאשו מהניהול הכושל של המפלגה ויחברו למפלגתו החדשה – 'הימין החדש'.

מטעמו של ח"כ מוטי יוגב נמסר: "הגענו להסכמה שקיבלתי ברגשות מעורבים, משום שסברתי אחרת, והייתי בדעת מיעוט. בחרתי לחתום על ההסכמה ולא להשפיע על איש איך להצביע. מהיכרותי את החברים, חשתי שיהיה קשה להעביר החלטות אלו בציבור חברי המרכז. על כן, בחרתי לשתוק ולקבל עליי כל החלטה שתתקבל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20