המדינה טענה כי חסמה את "ציר ההברחות" המחבר את יטא וחברון לבקעת ערד – אותו פרצה הרשות הפלסטינית בלב שטח האש 918. סיור בשטח גילה כי הדרך פתוחה לחלוטין.

במהלך שנת 2016 חשפו פקחי המועצה האזורית הר חברון ואנשי תנועת רגבים ציר הברחות חדש שנפרץ בשטח האש 918 שבהר חברון לעומק מדבר יהודה. הציר שנבנה בהשקעה כספית גדולה, הפך בינתיים לפעיל מאוד ומשמש את המאחזים הבדואים הלא חוקים שהולכים ומתפתחים בלב המדבר.

ציר ההברחות מאפשר מעבר מהיר מהר חברון אל בקעת ערד ומשם ליתר חלקי המדינה, לצורך מעבר גנבים, שב"חים, הברחת אמצעי לחימה וסמים, ואפילו נשים שהוברחו אל הנגב בכדי לאפשר נישואים פוליגמיים ואיחוד משפחות.

הכביש שיוצא מיטא מאפשר את יציאת המחבלים לישראל הקטנה, מהעיר יטא יצאו מחבלים רבים בשנתיים האחרונות כולל לפיגוע בשרונה.

בתשובה לעתירה שהגישה תנועת רגבים בדרישה לאכוף את החוק ולברר מדוע לא נעשו הליכי אכיפה נגד העבודות לפריצת הכביש בתחומי שטח האש ובלב המדבר, הודיעה המדינה בשבוע שעבר שהציר נחסם לתנועה במספר מקומות.

תיעוד במקום מראה אחרת. הציר נותר פתוח לרווחה וניתן לנסוע בו באין מפריע בכל רכב פרטי, וכי הצהרת המדינה על "הריסת הדרך" על ידי המנהל האזרחי ,הן למעשה תלוליות עפר קטנות שנפרצו בתוך זמן קצר.

"אכיפה לאחר מעשה אינה אפקטיבית" אומר ישי חמו, רכז יו"ש ברגבים. "האכיפה צריכה להתבצע עוד לפני ביצוע העבודות ולא בדיעבד. אנחנו נחשפים לאין ספור מקרים בהם האכיפה הגיעה מאוחר מדי ולא שינתה מהמצב הקיים. שטח אש 918 הוא רק דוגמה אחת לאזלת היד של המנהל האזרחי בהתמודדות עם הבניה הבלתי חוקית בשטחי C".

שטח אש 918 שימש את צה"ל כשטח אימונים מאז שנות התשעים המאוחרות. עם התרחבות הבניה הבלתי חוקית של הפזורה הבדואית באזור, נאלץ צה"ל להפסיק להשתמש בשטח, מחשש לפגיעה בחיי אדם. בהמשך לכך, בשנים האחרונות ניתן לזהות בשטח אש זה ובשטחי האש הסמוכים אליו, בניה בלתי חוקית מוגברת. בעזרת עזרה רבה מצד הרש"פ והאיחוד האירופי, נבנים יישובים וערים של ממש הכוללים מאות בתים, כבישים ותשתיות, מבני קהילה, מסגדים ובתי ספר.

יוחאי דמרי, ראש המועצה, סיפר כי פנה מספר פעמים בדרישה לחסום את הציר שגם חוצה כביש ראשי בהר חברון ומהווה סכנה ברורה לתנועת הנוסעים בו, אך כל החסימות שהוצבו פורקו תוך שעות. "באין אכיפה מכשירה המדינה דרך ראשית לטרור ולפעולות לא חוקיות ונותנת את ידה לבניית המדינה הפלסטינית על שטחי C".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי ,"בשטח המדובר קיימים אזורי בנייה בלתי חוקית אשר מתנהלים נגדם הליכים משפטיים, במסגרתם הוצאו צווי ביניים המורים לשמר דרכי גישה מרכזיות למקום. נדגיש כי הדרך המדוברת נחסמה ונאכפה בעבר. כיום, ננקטות פעולות פיקוח ואכיפה בשטחי אש" עוד הוסיף הדובר, "בשנים האחרונות מתבצעות מאות פעולות אכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית בשטחי אש. הרשויות פועלות למען שמירה על הביטחון והסדר הציבורי באזור, בין היתר על ידי מניעת פעילות בלתי חוקית וסיכול תשתיות טרור".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות