מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

התגלית הזאת מחוללת סערה בעולם כולו: מדענים אמריקאיים הצליחו לתקן גנים פגומים בעוברים ולמעשה למנוע מהם מחלות עתידיות. ההערכות הן שניתן יהיה למנוע מחלות כמו סיסטיק פיברוזיס טייזקס ואפילו אלצהיימר.

פרופ' טל בירון, מנהלת רפואת אם ועובר בבית החולים מאיר, מסבירה על התגלית החדשה:

"זה נשמע ריאלי, זה לא מדע בדיוני אנחנו ממש בפתחו של עידן חדש. אני לא יכולה להגיד שזה מוצר מדף שמחר בבוקר נתחיל לתקן גנים אבל אם נעקוב בצורה מסודרת על מה שקורה בטכנולוגיה הגנטית בשנים האחרונות בתחום שלנו זה בהחלט מרתק ומרגש ויש חידושים על בסיס יומי. למעשה לפני כמה שנים הצליחו למפות את כל הגנום האנושי ומאז אנחנו רק מתקדמים בקצב מסחרר כלמעשה מבחינת אבחון היום אנחנו נמצאים במקום מצוין ואנחנו יודעים לאבחן הרבה מאד מחלות: להגיד מה החסר הגנטי שמוביל לחסרים בחלבונים או לחוסר תפקוד של חלבונים ומגיעות פריצות הדרך שאפשר לקחת את המקטע "המקולקל" בחלק הגנטי שלנו ולהחליף אותו במקטע תקין שיוביל לשפעול של חלבונים תקינים ובניה של מערכות תקינות ולתפעול שבעצם ימנע כל מיני מחלות שמהם סובלים אנשים, מחלות שהם ללא יכולת ריפוי. בהחלט פריצת דרך מרגשת".

 

"כל התפתחות מדעית תמיד מובילה לחשש הזה שזה ינוצל לאפיקים לא נכונים אבל כשמדענים חוקרים ומנסים למצוא פתרונות, הם מנסים למצוא פתרונות למחלות. בסופו של דבר המטרה היא לייצר מצב שבו אנחנו מונעים מחלות חשוכות מרפא. המטרה לא לייצר את הילד המושלם או את התינוק המושלם ואם אנחנו לוקחים את זה למקומות הלא טובים אז תמיד אפשר להעביר ביקורת אבל צריך את המדע והמחקר לקחת למקומות הטובים: התקדמות, פתרון, ריפוי של מחלות, מניעה של מחלות. לשם אנחנו רוצים להסתכל ולשם הרפואה והמדע הולכים וההתפתחות בטכנולוגיה הגנטית וביכולות הגנטיות זו המטרה שלה – לא הילד המושלם אלא מניעה של מחלות".

 

מרב לרנר

מרב לרנר