פרופ' עמירם גולדבלום, חבר במועצה הבין-לאומית של הקרן לישראל החדשה וחוקר ומרצה באוניברסיטה העברית, הכריז בעמוד הפייסבוק שלו כי "כל מתנחל הוא טרוריסט בהגדרה". את הפוסט שהעלה לאחר פיגוע הטרור בהר הבית ביום שישי, התחיל גולדבלום כשכינה את מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שנחקר בחשד לביצוע עבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך – "טרוריסט, שקרן, ונבל – משחר נעוריו הפוליטיים".

פוסט עמירם גולדבלום
"כל מתנחל הוא טרוריסט". הפוסט של פרופ' עמירם גולדבלום

 

"טרוריסט: כמי שהיה מתנחל ומנכ"ל מועצת יש"ע הוא אחראי לפשעים נגד האנושות, באופן ישיר לפשעים נגד העם הפלסטיני", כתב גולדבלום. לדבריו, חקירת פילבר, תושב פתח תקווה, ברשות לניירות ערך אינה מספקת, ועליו "לעמוד לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג".

אולם הפרופסור לכימיה, הנמנה על מייסדי 'שלום עכשיו', לא הסתפק בפילבר והתעקש להבהיר מושגי יסוד כלליים בתחום הטרור. "כל מתנחל הוא טרוריסט בהגדרה, על אחת כמה וכמה אם הוא מראשי הטרור המתנחלי", כתב.

 

זוהי איננה התבטאות מפתיעה של פרופ' גולדבלום. גם בשנת 2015 פרסם פוסט חריף שמאשים את ציבור המתנחלים בטרור. "כל התנחלות זו פעולת טרור, המתנחלים הבוגרים הם חיילי הטרור הזה ורק כואב הלב על הילדים שמגדלים אותם לתוך עולם של טרור, באופן מודע ובמעגלי דמים", כתב אז. עוד ביקש להבהיר, כי "הדת היהודית מחסלת את כולנו – כך קרה לפני 75 שנה שיהודים נשלחו למחנות המוות כי רבניהם אסרו עליהם להצטרף לציונים ולעלות ארצה".

"המתנחלים הבוגרים הם חיילי הטרור". צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של גולדברג ב-2015
"המתנחלים הבוגרים הם חיילי הטרור". צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של גולדברג ב-2015

 

גולדבלום, שכינה את פילבר גם "שקרן", הצליח לקשר את הפוסט גם לראש הממשלה. נתניהו, לדבריו, "הסית לחיסול רבין בכיכרות ובמצעד עם חבל התליה וארון הקבורה". זאת למרות שבסרטון מעצרת בחירות ברמת הגולן בחודש אפריל 1995, כשבעה חודשים לפני הרצח, מתועד נתניהו כשהוא מרגיע את הקהל המכריז "רבין בוגד". נתניהו משיב לקהל: "הוא לא בוגד. הוא טועה. הוא טועה בגדול. והוא גם יפנה את דרכו. אבל הוא איננו בוגד! איננו בוגד. לא, לא". גם לאחר שהקהל ממשיך בקריאות "רבין בוגד!",, נתניהו ממשיך להבהיר: "לא, איננו! יש לנו כאן עסק עם יריבים פוליטיים, לא עם אויבים! אנחנו בני עם אחד!".

נתניהו מוקיע את ההסתה נגד רבין. מתוך עמוד הפייסבוק של רה"מ

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20