מחדשים את שיקום השכונות. ז'קי לוי (מתוך עמוד הפייסבוק של לוי)
מחדשים את שיקום השכונות. ז'קי לוי (מתוך עמוד הפייסבוק של לוי)

אני גאה להחיות מחדש את אחד הפרויקטים המהפכניים והטובים שנולדו במדינת ישראל, עבורי פרויקט שיקום שכונות הוא סגירת מעגל, שכן הוא נולד בתקופה בה אבי ומורי, דוד לוי כיהן כשר הבינוי והשיכון ובשבילי זו גולת הכותרת בפרק הזמן הקצר בו אני מכהן כסגן שר הבינוי והשיכון.

כתושב פריפריה אני מודע היטב לפערים הקיימים בין השכונות החדשות לישנות. זהו דבר כאוב וקשה לעיכול שלא ברור מדוע הוזנח במשך כ"כ הרבה שנים.לדעתי, היום יותר מתמיד החזרת הפעילות של פרויקט שיקום שכונות זהו מעשה חברתי ביותר שיצמצם את הפערים שנוצרו בין השכונות הוותיקות לחדשות.

בשעה שהמדינה מכוונת לבנות עוד ועוד שכונות חדשות שיובילו אליהן אוכלוסייה חזקה, ראוי היה שמישהו ייתן את הדעת על ההזנחה רבת שנים ורחבת היקף בכל הנוגע לשכונות הוותיקות שהפכו לחצר האחורית של מדינת ישראל.באמצעות צמצום פערים זה אצליח לגשר על התהום שנפער בין החדשים והחזקים לבין אלו הוותיקים והחלשים.

מהרגע הראשון שראיתי לנגד עיניי את התנעת התהליך דמיינתי מצב בו כלולים כל הסקטורים, ולכן אל תוך הפרויקט נכנסו יישובים רבים של בני מיעוטים מצפון ומדרום. זוהי חובתנו לחזקם ולתת להם להבין שהם חלק בלתי נפרד מאיתנו. אזרחים שווים ובעלי זכויות בדיוק כמותנו.

התכנית יוצאת לדרך לאחר מאבק עיקש בסוגיית התקציב שיוקצה לטובת הפרויקט. כאשר תקציב המדינה היה על הפרק, הבהרתי כי במידה ופרויקט זה לא יהיה מתוקצב באופן ראוי שיכול להבטיח עשייה ושינוי של ממש, לא אצביע בעד תקציב המדינה.

לשמחתי, הצלחתי להגיע להבנות והסכמות עם שר האוצר בנושא ובמבט לאחור אפשר לומר שהמאבק השתלם ויצאנו לדרך חדשה ומבורכת. התכנית תתניע תהליך אשר בתום השלב הראשון שלו ייהנו שלושים ואחד יישובים מאזורי הפריפריה מהנגב והגליל מעשייה משמעותית רחבה ומקיפה הן בהיבט החברתי והן בהיבט הפיזי.

אני מלא תקווה כי במסגרת התקציב החדש נצליח לכלול את כל היישובים והשכונות שנמצאים במסגרת פרויקט שכונות של משרד הבינוי והשיכון. תכליתנו היא ליצור אפקט משמעותי ומסיבי בכל שכונה אליה ניכנס.

במסגרת הפרויקט נערוך שיפוץ וחיזוק מבנים, נשקם תשתיות, נפתח את סביבת המבנים, נקים שטחים ציבוריים, שבילי תאורה. בנוסף, נפעל גם בפן החברתי לפיתוח קהילתיות ומנהיגות מקומית בשכונות. תושבי השכונה הם הלב הפועם של הפרויקט ויחד איתם נוביל ונשמור על הקיים והמתחדש.

נעשה כל מה שנדרש על מנת שלכל השכונות תהיה סביבת מגורים יפה ומטופחת, סביבה שהתושבים יתגאו בה, ירצו לשמר, לתחזק וליצור המשכיות בה.

באמצעות איגום משאבים גדול נוכל להשפיע הרבה יותר ובפרק זמן קצר יותר.

זוהי פריצת דרך משמעותית ותחילתו של עידן חדש עבור השכונות הוותיקות בערי הפריפריה. עבורי "לא מדברים. עושים" הוא לא עוד סלוגן אלא דרך חיים, ובפעולות דוגמת החייאת הפרויקט עושים צדק חברתי, ואני מודה על הזכות שניתנה לי להיות חלק ממנו.

ז'קי לוי
סגן שר הבינוי וחבר הכנסת העשרים מטעם מפלגת הליכוד. ראש עיריית בית שאן לשעבר.