אלינור למפל. צילום: ערוץ 20

סערת השופטת ורדה מרוז: אלינור למפל, שנפצעה בפיגוע בקו 142 בתל-אביב בשנת 2012, תוקפת את השופטת על החלטתה לדחות את בקשת שר הפנים לשלול את אזרחותו של המחבל מחמד מפארג׳ה. המחבל הטמין באוטובוס מטען חבלה ופצע 26 ישראלים, ביניהם שני פצועים קשה.

"אני אומרת לאותה שופטת: 'תסתכלי לי בעיניים. מה ציפית, שאני איהרג? שמישהו אחר ייהרג? את יכולה לחשוב על סיטואציה בה הילדים שלך היו שם, היו נפצעים?' לא צריך בכלל להיהרג, אפילו אם הוא תכנן את הפיגוע ולא הוציא את הפיגוע, הוא לא רשאי להיות פה", אמרה למפל בשיחה עם ערוץ 20. "הוא, המטרה שלו זה לפגע. הוא תכנן, הוא יזם. לא מגיעה לו אזרחות ישראלית. שילך לסוריה, שילך לאיראן. זו החלטה שמאוד מכעיסה אותי".

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז ורדה מרוז. צילום: אתר בתי המשפט

כזכור, שופטת בית המשפט המחוזי מרכז ורדה מרוז דחתה את בקשת שר הפנים לשלול אזרחותו של מחבל שהניח מטען חבלה באוטובוס בתל אביב, וגרם לפציעתם של 26 ישראלים. הנימוק: הפיגוע לא עונה להגדרה "מעשה חריג או קיצוני", ולכן, "להשקפת" השופטת מרוז אין "הצדקה בשימוש בסנקציה קיצונית של שלילת אזרחות".

מחמד מפארג׳ה ביצע פיגוע ביום 21.11.12 בתל אביב, בתקופת מבצע "עמוד ענן" כשהטמין מטען נפץ באוטובוס במרכז העיר. בפיגוע נפצעו 26 בני אדם, שניים מהם באורח קשה. המחבל קיבל תושבות קבע עוד בשנת 1995 יחד עם אביו, במסגרת איחוד משפחות. ובשנת 2008 התאזרח כקטין יחד עם אביו. ארבע שנים מאוחר יותר ביצע את הפיגוע.  מפארג׳ה הורשע בכוונה לסייע לאויב, בניסיון לרצח, בגרימת חבלה חמורה ונגזרו עליו 25 שנות מאסר.

שר הפנים דרעי פנה לבית המשפט, בבקשה לקבל אישורו לבטל אזרחותו של ישראלי בגין סיכון ביטחון ישראלי וביצוע פיגוע. יובהר כי מאז תיקון החוק בשנת 2008 עשה בו סמכות שר הפנים פעמיים בלבד-במקרים קיצוניים במיוחד. אלא שבפסק דין שניתן אתמול בבית המשפט המחוזי מרכז, דחתה השופטת ורדה מרוז את בקשת שר הפנים אריה דרעי לבטל את אזרחותו הישראלית של המחבל.

הפיגוע בקו 142 בתל אביב, נובמבר 2012. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20