שלושה ימים אחרי נפילת האבן ממרומי הכותל, עובדי המועצה הדתית ירושלים הופתעו לגלות הבוקר (ה') על דלת הכניסה למועצה שלט אותו תלו פעילים מהקהילה הגאה. "אופסי, שמענו שהפלנו לכם אבן מהכותל… סורי! הקהילה הגאה", נכתב על השלט, בצירוף אבן.

בזמן נפילת האבן ברחבת "עזרת ישראל (הרחבה הרפורמית), כזכור, נכחה במקום מתפללת אחת שלא נפגעה. יתר הרחבה הייתה ריקה ממתפללים ולא היו נפגעים. לפי הערכת הגורמים המקצועיים, משקלה של האבן נאמד בכ-400 קילוגרמים, והיא הועברה אתמול (ד') באמצעות מנוף מיוחד אל רחבת הכותל המערבי, על שרידי מעלה המוגרבים.

האבן שנפלה הבוקר ממרומי הקיר בעזרת ישראל שבכותל המערבי. צילום: הלל מאיר/TPS

 

לאחר האירוע, אמר רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, כי "מדובר באירוע חריג ונדיר ביותר שלא אירע מזה עשרות בשנים אשר פשרו נפלא מבינתי". לדבריו, "העובדה שאירוע עוצמתי שכזה התרחש לאחר יום הצום תשעה באב בו התאבלנו על חורבן בתי מקדשינו מעוררת תהיות ושאלות אשר נפש האדם קטנה מלהכילן ומחייבת חשבון נפש. אני מודה לבורא עולם על כך שנמנע אסון כבד. הגורמים המקצועיים (רשות העתיקות, משטרה ועיריית ירושלים) יחקרו את האירוע".

2016: פעילים ריססו דגל להט"ב בבנין הרבנות בי-ם

זוהי לא הפעם הראשונה בה בוחרים פעילים מהקהילה הגאה להשאיר מסרים על פתחי הרבנות. את פניו של הרב הראשי הספרדי לשעבר, הרב שלמה עמאר, קיבלו בנובמבר 2016 דגל של הקהילה הגאה וכן ציור הדגל על גבי רצפת הכניסה בפתח לשכתו בבנין הרבנות בירושלים. ממשטרת ירושלים נמסר אז כי פשע השנאה בוצע במהלך הלילה וכי המשטרה פתחה בחקירה, במסגרתה צוות זיהוי פלילי הגיע למקום וזימון גורמי עירייה.

הציור על רצפת פתח לשכתו של הרב עמאר, בבנין הרבנות בירושלים

 

הפרובוקציה נעשתה על ידי פעילי קהילת הלהט"ב, חברי מפלגת מרצ, בעקבות אמירתו מעוררת הסערה של הרב עמאר בראיון ל'ישראל היום' כי הקהילה הגאה היא "כת של תועבה, זה ברור. התורה מחייבת על משכב זכר מיתה".

הפעילים התגאו בעצמם בפוסט שפרסמו באותו הלילה בו כתבו: "הגענו לרבנות הראשית בירושלים כדי לקשט לרב עמאר את הכניסה מחר בבוקר, עם קצת יופי, תקווה ואור. איזה כיף שיש את השותפים במרצ בירושלים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20