צילום: פלאש 90

דו"ח שהציג לממשלה הבוקר השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, חושף מגמה מדאיגה של הקצנה והעמקה בפעילות הסתה כנגד ישראל בשנים האחרונות. מגמה זו באה לידי ביטוי באופן החריף ביותר בספרי לימוד לכיתות הנמוכות בבתי ספר של הרשות הפלסטינית – אך קיימת גם ברשתות החברתיות, בפעולות רשמיות של הרשות ובהתבטאויות של בכיריה.

על פי הסקירה שהוצגה לממשלה הבוקר (א') על ידי השר ארדן ואנשי משרדו, ניתן לזהות בשנים האחרונות קפיצה בנפח וברמת היצירתיות והתחכום שמגלים המסיתים ברש"פ, בין היתר באמצעות שימוש באמצעים מודרניים (שימוש ברשת האינטרנט, תכניות טלוויזיה ועוד), שימוש בנשים ובילדים לשם קריאה לפעולה ושלהוב קהלים, מחיקת ישראל מן המפה ומחיקת השפה העברית.

עוד הצביעו במשרד לנושאים אסטרטגיים על זריעת מסרים של הסתה לטרור ולהרג כנגד ישראל בספרי הלימוד החדשים של הרשות הפלסטינית כבר מגילאים צעירים – כיתות ב' ו-ג'. המסר המרכזי שמועבר לילדים בגילאים צעירים ביותר (8-9) נוגעים בעיקר לארעיותה שלמדינת ישראל ועל כך ש'אין למדינת ישראל זכות קיום'. "ההסתה הינה רב מימדית", אומרים במשרד לנושאים אסטרטגיים. "לא מדובר כאן רק על קריאה לטרור ולמעשי הרג של 'כאן ועכשיו', כי אם גם עבודת עומק תודעתית המכוונת לטווח רחוק".

דוגמאות לטקסטים המופיעים בספרי הלימוד לכתות ב' ו-ג':

"נשבעתי, אקריב את דמי
כדי להרוות את אדמת האצילים
ואסלק את הגזלן מארצי
ואשמיד את שרידי הזרים….
סבלנות, סבלנות שהרי הנצחון לנו הוא
והשחר יפציע מתוך החשכה"

[מתוך ספר לימוד לכתות ג']

אני גור אריות
אני פרח
נתנו את הנפש למהפכה
אבותינו בנו בתים
לנו בארצנו החופשית
אני גור אריות
אני פרח
נשאנו את גחלת המהפכה
אל חיפה, אל יפו
אל מסגד אל-אקצא, אל כיפת הסלע"

[מתוך ספר לימוד לכיתות ב']
הקצנה מטרידה. צילום: פלאש 90

במשרד מדגישים, כי ישנה הימנעות מדברי הסתה להרג יהודים על ידי בעלי תפקידים ברשות, וכי המסרים מועברים בתחכום ותוך מה שמסתמן כהכרה בחשיבות של דעת הקהל הבינלאומית והיכולת "לזכות בנקודות" בזירה הדיפלומטית והבינלאומית. על פי הדוח, נמצאו נקודות בודדות בלבד המגנות דרכי אלימות ומלחמה, אולם אלה אינן נוגעות לישראל באופן ישיר ומוצגות כאידיאל כללי.

גם ברשתות החברתיות הדו"ח מזהה נקודות זינוק בהתבטאויות מסיתות. כך, למשל, הדו"ח מזהה מאות מופעים חודשיים, המהדהדים ברשת ומתורגמים בפועל למכפלות רבות.

דו"ח חמור. השר ארדן. צילום: פלאש 90

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן: ״הדוח שהצגתי מוכיח שאבו מאזן החליט לסיים את תפקידו כשהוא מנחיל גם לדור הבא של הפלסטינים נרטיב של שלילת זכות הקיום של מדינת ישראל. בחסות ראש הרש"פ, מדינת ישראל נמחקה מן המפה בספרי הלימוד וילדים בגיל 8 משננים שירים להשמדת היהודים. היום צריך להיות ברור לכולם שכל עוד אבו מאזן מחנך לשנאה, נותן לגיטימציה לטרור ולחרם ומשלם משכורות למחבלים, לא ניתן יהיה לקדם שום תהליך מדיני מול הפלסטינים״.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20