מה ישראל מתכוונת לעשות ביום שאחרי אבו מאזן? יו"ר הרשות נכנס ויוצא מבית החולים והיורשים כבר בכוננות. בעזה, חמאס והג'יהאד האסלאמי קובעים את קצב שיגור הרקטות והעפיפונים לעבר יישובי העוטף. בזמן שבשמאל רק מתחילים להרהר בחלופות אפשריות לפתרון שתי המדינות, בקרב ח"כים מימין יש הנחת יסוד אחת: לא תהיה מדינה פלסטינית.

ג'ף דאובי

 

אבל, זה הדבר היחיד עליו הם מסכימים. יואב קיש קוראים להקים אוטונומיה ערבית. סמוטריץ' קורא לעודד הגירה ערבית החוצה. בנט קורא לספח את שטחי סי – ולהקל על התחבורה ביהודה ושומרון וגליק בכלל רוצה שתהיה מדינה אחת בלבד בין הירדן לים.

הכירו את ג'ף דאובי. מזה ארבע שנים הוא נוסע בקביעות לוושינגטון, מטעם "בסיס חוקי", בניסיון לפתוח את הראש האמריקני לפתרונות מדיניים אחרים, מלבד פתרון שתי המדינות. לפני כשנתיים, דאובה רשם הישג מצוין: שינוי במצע הרפובליקני, ממנו נמחק "פתרון שתי המדינות" כיעד לעתידו של המזרח התיכון.

דאובי אומר: "זה התחיל, אני מאמין באוגוסט 2016 כשהוועדה הלאומית הרפובלקנית הסירה מהמצע שלה "פתרון שתי המדינות" ועם תחילת כהונתו של הנשיא טראמפ, ראיתי שינוי עצום בגישה של חברי קונגרס. הם הרבה יותר פתוחים לפתרונות חלופיים לפתרון שתי המדינות.

תכניות שונות. קיש וסמוטריץ'. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

כשדאובי הנלהב הציג להם את החלופות שקיבל מחברי הכנסת השונים, חברי הקונגרס התפלאו, הוא אומר: "הם הסתכלו עליי בתדהמה. למה יש כל כך הרבה תכניות שמוצעות ע"י הנהגת הימין בישראל?"

בעקבות כך, הוחלט ב"בסיס חוקי" לקרוא לחברי הכנסת לפעול יחד, על מנת שהנהגת הימין תדבר בקול אחד, ותציג לאמריקנים ולעולם גישה מדינית זהה.

תחת הממשל האמריקני האוהד ביותר אי פעם, לממשלה הימנית ביותר אי פעם יש הזדמנות פז: לבטל את רעיון שתי המדינות. אם וושינגטון לא תשמע קול אחד שיוצא מירושלים, ישראל עשויה להחמיץ, וההזדמנות הזאת לא תחזור שוב.