מרכז ליב"ה פנה אמש (ג') במכתב דחוף לשר אריה דרעי – ממלא מקום שר הדתות. במכתב אשר כותרתו "חילול הקודש ברחבת הכותל המערבי בראשי חודשים", ביקשו בליב"ה מהשר לבחון מדוע מאפשרים הסדרנים ורב הכותל את ההתנהלות הפרובוקטיבית של 'נשות הכותל' באתר הקדוש.

"כידוע לכבודו, מידי ראש חודש מגיעה קבוצת הנשים המכונה 'נשות הכותל' במטרה ליצור פרובוקציה ולקדם אג'נדות פוליטיות, תוך פגיעה בקדושת הכותל ובאלפי המתפללים והמתפללות", כתבו בליב"ה.

לטענתם, בתקופה האחרונה חלה החרפה בהתנהגות הנשים. "בחודשים האחרונים גברה חוצפתן של אותן נשים, והן החלו לקרוא מתוך יריעה של ספר תורה תוך חילולו ובניגוד להלכה. לאחר שביררנו מדוע סדרני הקרן למורשת הכותל מאפשרים את הפרובוקציה הזו נאמר לנו כי הדבר תקין וכי מותר לנשים הרפורמיות לפעול באופן כזה על יד הכותל המערבי".

השר אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"בראש חודש חשוון תוחם מתחם מיוחד עבור הנשים הרפורמיות תוך יצירת תקדים חדש ומסוכן, כאשר סודרה לרפורמיות דרך גישה עד לאבני הכותל. למותר לציין כי מהלך זה, כמו קודמיו, נעשה על ידי סדרני הקרן למורשת הכותל ובהוראת רב הכותל". עוד הוסיפו כי "אין לנו כל ספק שמהלכים אלו התבצעו כתוצאה מהלחץ שמופעל על רב הכותל מטעמה של פרקליטות המדינה ומטעמם של גורמים נוספים".

בסוף המכתב ביקש הארגון לברר "האם התקדימים הנעשים ברחבת הכותל בחודשים האחרונים נעשים על דעת כבודו ועל דעת הרבנים הראשיים לישראל? או לחילופין, האם ההבנות, אליהם הגיעו הרב רבינוביץ' והפרקליטות עם נשות הכותל, משקפות נאמנה את עמדתם של הרבנים הראשיים לישראל ואת עמדת כבודו?".

אריאל גרינבאום ממרכז ליב"ה סיפר: "לאחרונה, נתקלנו בהתנהלות תמוהה מצד מי שאמורים לשמור על קדושת הכותל המערבי מכל מיני ניסיונות לחללו. מן הראוי שיהיה ברור שההתנהלות במקום הקדוש, שריד בית מקדשנו, נעשית אך ורק על פי הנחיות הרבנים הראשיים לישראל שהם מייצגים את הסמכות הרוחנית העליונה במדינת ישראל, ואז אולי גם המצב העצוב הקיים מידי ראש חודש בכותל ייפסק".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20