תחת הכותרת 'חברון תחילה', חברי כנסת מהשמאל וארגוני שמאל קיצוניים תכננו לקיים ביום שני הקרוב כנס מיוחד בכנסת שמטרתו פינוי הישוב היהודי בחברון – כך דווח היום (רביעי) ב'ידיעות אחרונות'.

צילום: פלאש 90

 

אלא שיו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין ההודיע כי יבטל אותו. "‫פעם אחר פעם מנסים חברי כנסת מסוימים לפעול מאחורי גבי ומאחורי גבם של הגורמים המקצועיים בכנסת כדי לארגן לעצמם רווחים פוליטיים זולים", הסביר.‬ ‫"שקר סופו להתגלות".

יוזמי הכנס, חברי הכנסת איימן עודה ודב חנין (הרשימה המשותפת) וחברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), הזמינו לאירוע את פעילי השמאל קיצוני של 'שוברים שתיקה', 'שלום עכשיו', 'יש דין' ואנשי 'בצלם' ובראשם מנכ"ל הארגון, חגי אלעד.

על פי הדיווח, בניסיון למנוע מיו"ר הכנסת את האפשרות לבטל אותו, שכן כנס חייב את אישורו, שונתה הגדרתו מכנס למפגש. אלא שאדלשטיין, כאמור, עצר את התכנון.

בהזמנה לכנס נכתב: "כבר 50 שנים שקומץ מתנחלים בלב־ליבה של האוכלוסייה הפלסטינית בחברון מובילים את הממשלה להנהיג משטר הפרדה אכזרי, פיזי ומשפטי, על האוכלוסייה הפלסטינית. מאות חיילים נשלחים על ידי הממשלה לבצע את ההפרדה בפועל, תקציבי ענק מושקעים לטובת אותו קומץ, על חשבון הציבור, והחיכוך בין האוכלוסיות מוביל למציאות הרסנית של אלימות, לאירועים קיצוניים דוגמת טבח ברוך גולדשטיין ופרשת אלאור אזריה, ולאובדן חיי אדם – יהודים ופלסטינים".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מיהר לצייץ כי הוא "מברך לשלום את ידיד ישראל נשיא צ'כיה מילוש זמאן, על הגעתו לכנסת ישראל ביום ב' הקרוב", והסביר כי הגעתו היא שהביאה לביטול הכנס.

"הנשיא הודיע על כוונתו לפתוח נציגות בירושלים ובכך העצים את מעמד בירת העם היהודי, אך הגעתו תורמת גם לעיר האבות", הוסיף. "הנשיא זמאן, הגעת בול בזמן!".

"כל עוד המתנחלים נמצאים בחברון – אנחנו נמשיך לקיים את הכינוס"

למרות הודעתו של אדלשטיין, חברי הכנסת איימן עודה, מיכל רוזין ודב חנין מסרו בתגובה כי "הכינוס יתקיים כמתוכנן במשכן הכנסת, מיקום יימסר בהמשך".

עוד הוסיפו, כי "הכנסת אינה רכושו של יו“ר הכנסת, והמשכן איננו מצודת זאב של הליכוד. ליו"ר אין סמכות להשתיק את מי שלא מוצא חן בעיניו. הציבור אינו קונה את התירוץ ”נשיא צ'כיה", זו לא הפעם הראשונה שהוא משתמש בתירוצים טכניים כדי לצנזר, כמו שראינו גם בכנס הקודם שיזמנו בנושא 'ילדים תחת הכיבוש'. הכנסת זה המקום של כלל הציבור, לא רק של הימין הקיצוני. זה המקום בו אמור להתנהל ויכוח דמוקרטי המשקף את קשת העמדות בחברה"..

ח"כ עודה. צילום: פלאש 90
לינור בר-אל

לינור בר-אל