בימים האחרונים, עסק בשם "סביח השרון" בפתח תקווה הצליח לעורר סערה באמצעות פוסט שפרסם בעליו בעמוד הפייסבוק שלו ובו טען כי הרבנות פתח תקווה החליטה להעלות את מחיר הכשרות לכל העסקים בעיר ב-200% וכי בעקבות כך החליט העסק לעזוב את כשרות הרבנות.

 

בהמשך הפוסט, הוסיף בעל העסק וקבל על העובדה שהרבנות פרסמה מודעות על הסרת השגחתה מהעסק וכן על כך שקיבל קנסות הניתנים במקרים של עבירה על חוק הונאה בכשרות והציג זאת כ"פרוטקשן בחסות החוק".

כצפוי, הפוסט עורר תהודה רבה וזכה עד לשעת כתיבת שורות אלו ל-1040 תגובות הכוללות גידופים וכינויי גנאי חריפים נגד הרבנות, כ-1500 שיתופים וכ-3000 לייקים. חה"כ מיקי לוי (יש עתיד) אף פרסם פוסט משלו בו הבטיח להגיע לחזק באופן אישי את בעל העסק ש"הרבנות גובה ממנו מחירים מופקעים ומתנהגת בצורה בלתי נסבלת".

ב'החדשות' כמובן שמחו מאוד להצטרף לחגיגה והקדישו עד כה שני ראיונות(!) לבעל העסק, כאשר גם בהם צויירה המציאות, וביתר שאת, כאילו רבנות פתח תקווה קמה יום אחד בבוקר, החליטה שבא לה להקפיץ את מחירי הכשרות להנאתה ומנהלת איומים ופרוטקשן נגד מי שלא משלם.

מכיוון שזה באמת נשמע מאוד חמור, ומכיוון שלא ראיתי בין מאות תגובות בעמוד, בדברי המראיינים או בפוסט של חברת הכנסת שמישהו שטרח פשוט לבדוק את העובדות, חשבתי שכדאי להשקיע כמה דקות בכדי לברר מה קורה פה.

נתחיל מהסוף – למרבה הצער מתברר כי הנתונים שפורסמו על ידי בעל העסק פשוט אינם נכונים. מחיר הכשרות בפ"ת עלה בכ-6% בלבד לעסק וזאת בשל מהלך שמחוייב לא רק מבחינה הלכתית אלא גם בפסיקת בג"ץ. ועכשיו בפירוט:

א. רבנות פתח תקווה הקדימה את רוב הערים בארץ ביישום הפרדת זיקת משגיח-מושגח כנדרש הן עפ"י החלטת מועצת הרבנות הראשית והן עפ"י פסק דין חלוט של בג"ץ (בג"ץ הגינות שלטונית 3336/04). מדובר במהלך שעניינו הפסקת המצב שהיה קיים עד כה שבו בעל העסק היה משלם באופן ישיר את שכרו של המשגיח, מצב היוצר תלות בעייתית.

ב. רק בכדי להבין את ההקשר, חשוב להבין את משמעות המהלך שנעשה בפ"ת לשיפור מערך הכשרות. לדוגמא במסגרתו מתקיים סוף-סוף פיקוח מלא על נוכחות המשגיחים בעסקים באמצעות דיווח נוכחות מבוססי GPS באפליקצייה. הרבנות הודיעה מראש לכלל בעלי העסקים כי החל מחודש שבט האחרון, לא יחודשו תעודות הכשרות למי שלא יסדיר את הנושא ועד כה כ-90% מהעסקים בפתח תקווה כבר השלימו את הסדרת הכשרות עפ"י המתווה החדש.

ג. בהיעדר אפשרות חוקית להעסקת המשגיחים תחת המועצה הדתית, הדרך היחידה שעמדה בפני המועצה הדתית בפ"ת בכדי למלא את החובה ההלכתית והחוקית להפריד את הזיקה הייתה העסקת המשגיחים באמצעות חברה לניהול כשרות. המדהים הוא שלמרות שבד"כ הכנסת גוף מסוג זה גורמת לעלייה מחירים דרמטית, הצליחו בפתח תקווה להגיע למצב שבו יהיה מדובר בעלייה של כ-6% בלבד מעלות העסקת המשגיח עד כה, זאת באמצעות חברה לניהול כשרות הפועלת ללא מטרות רווח ונמצאת בבעלות מלכ"ר. חישוב עלות ההשגחה תחת החברה מתבצע באופן שקוף ואחיד ע"פ חישוב של מכפלת 1.36 *משכר המשגיח ברוטו*, מה שאומר שמי ששילם עד היום את שכר המשגיח כחוק, משלם במסגרת החברה כ-6% בלבד יותר ממה ששילם עד היום.

ד. אז על מה הזעקה? פשוט מאוד. ישנם בעלי עסקים שבמשך תקופה ארוכה, נמנעו בניגוד לחוק ובניגוד לחוזה עליו הם חתומים מלשלם את שכר המשגיח שהועסק אצל כחוק. חלקם פשוט לא ביצוע את ההפרשות המחויבות לכל עובד כחוק וחלקם אף שילמו פשוט בשחור. זהו המקרה היחיד שבו בעל עסק ירגיש בפועל עלייה של יותר מאחוזים בודדים, לא בגלל שהרבנות העלתה לו את המחיר, אלא משום שכעת, כשההעסקה היא מוסדרת, אין לו אפשרות להימנע בניגוד לחוק מתשלום עלות המעביד שבה היה מחוייב בחוזה ובחוק מהרגע הראשון. אגב, גם אם מישהו חושב שזה לגיטימי לחלוטין לשלם בשחור ואח"כ לטעון שתשלום כחוק מהווה "העלאת מחיר", עדיין מדובר בעלייה נמוכה בהרבה מ-200%.

ה. בעל העסק החליט לוותר על השגחת הרבנות וזו כמובן זכותו המלאה. אך חובתה של הרבנות לעדכן את הציבור על כך שהעסק איננו נמצא עוד בהשגחתה וכך היא אכן עשתה. לגבי הקנסות שקיבל בעל העסק ממחלקת אכיפת חוק ההונאה בכשרות של הרבנות הראשית, אין לי יכולת לדעת בשל איזו הפרה הם ניתנו, אך מדפדוף קצר בעמוד הפייסבוק של העסק מצאתי לפחות 3 פוסטים שבהם הוא מצהיר כי לעסק יש "תעודת כשרות", זאת כאשר הדבר לא רק מנוגד לחוק, אלא גם מנוגד להצהרת גוף הכשרות האלטרנטיבי שאליו עבר העסק שהבהיר כי מעולם לא הציב תעודות כשרות בעסקים.

הונאה בכשרות? צילום מסך מתוך עמוד הפיייסבוק

 

אז מה היה לנו כאן? בעל עסק שקיבל פרסום אדיר על סמך הפצת מידע שבירור מינימלי היה מעלה כי הוא איננו נכון, ואלפי אנשים, כולל אנשי ציבור ועיתונאים ששיתפו, הגיבו והעניקו לייקים בלי לבדוק לרגע את העובדות. יש לקוות שלפחות חלק ממי שבחרו להביע תמיכה בפוסט הכולל הוצאת דיבה, ימצאו את הדרך להתנצל ולתקן.

מ'סביח השרון' נמסר בתגובה:
"צר לי שערוץ תקשורת בעל אג'נדה פוליטית מובהקת בוחר למשוך עסק קטן, שהוקם ע"י לוחם צה״ל משוחרר, לתוך מלחמה פוליטית שלא בחר בה.
אשר לטיעון כי מדבר בעלייה של 6 אחוזים בלבד, הרי שהדבר פשוט לא נכון. מדובר בעלייה של עשרות אחוזים וכותב הטור מודה בכך בעצמו בפסקה ג'. למסעדת 'סביח השרון' אין כל אג'נדה נגד ממסד הרבנות, והפוך מכך- גיא גזית, מהבעלים של מסעדת 'סביח השרון' הנמצאת בשטמפפר 20 בפתח תקווה, פעל בסמוך לפתיחת המסעדה לקבל את תעודת הכשרות מטעם הרבנות המקומית, וזאת חרף העובדה כי מדבור במסעדה צמחונית ושאיננה עובדת בשבת, דברים אלו רק מוכיחים כי גזית נמנה על אלו שמוסד הרבנות חשוב להם באופן אישי ואף מכבד את הממסד.
למסעדת 'סביח השרון', מסעדה פינתית וקטנה המגישה מנה אחת, אין את הפריווילגיה שיש למסעדות גדולות להתמודד עם אי הוודאות שמכתיבה הרבנות המקומית ועם התשלומים המשתנים ולכן בחרה המסעדה לעבור לכשרות פיקוח מזון של 'צהר'. המסעדה לא רצתה ולא רוצה במלחמה מול מוסדות הרבנות השונים וכל שברצונה הוא ליתן שירת אדיב וטעים לסועדי המסעדה".

יוסי לוי

יוסי לוי

תושב פתח תקווה ופעיל בארגון "תושבים למען כשרות"