חברת פייסבוק פרסמה אמש (ד') הודעה בה טענה כי נמצאו ראיות למעורבות רוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב באמצעות קמפיינים פוליטיים ממומנים ברשת החברתית. ההודעה פורסמה בבלוג של ראש אגף האבטחה בחברה, אלכס סטיימוס, וציינה כי במשך שנתיים הוציאה רוסיה 100 אלף דולרים. כמחצית מהסכום הושקע בכ-2,200 מודעות לקידום מסרים פוליטיים במטרה להשפיע בנושאים פנים אמריקניים.

מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג. צילום: רויטרס
מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג. צילום: רויטרס

סטיימוס אמר כי הוא משתף פעולה עם החקירה הפדרלית בנושא המעורבות הרוסית בבחירות 2016. בהמשך מסרה הרשת החברתית את המידע שברשותה לתובע המיוחד בחקירה, רוברט מולר, כולל פירוט שמות רוכשי המודעות ותוכן הפרסומים.

הרשת החברתית סיפרה כי השביתה לאחרונה 470 חשבונות פיקטיביים ודפים שלא הביעו תמיכה במועמד ספציפי, אך מימנו בין יוני 2015 ליוני 2017 מודעות בנושאים פוליטיים כמו הגירה, גזע וחד מיניים. "הבדיקה שלנו העלתה כי כל הדפים קשורים בדרך כזו או אחרת למבצע שמקום מוצאו ברוסיה", סיפר סטיימוס. 3/4 מהמודעות פורסמו בקנה מידה ארצי והיתר לא הציגו התמקדות דווקא במדינות המתנדנדות בתמיכתן בין המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית. שמות הדפים שהושעו לא פורסמו.

 

בתוך כך, דונלד טראמפ ג'וניור, בנו של נשיא ארה"ב, צפוי להעיד בפני ועדת הסנאט שחוקרת את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות. כזכור, לטראמפ הבן הובטח ביוני 2016 כי יקבל בפגישה מידע מפליל מהרוסים אודות היריבה בבחירות לנשיאות, הילרי קלינטון. הוא זומן לשימוע פומבי לפני כחודשיים אך לבסוף הוסכם כי יעיד בדלתיים סגורות.

התובע המיוחד רוברט מולר. צילום: ה- FBI
התובע המיוחד רוברט מולר. צילום: ה- FBI
דונלד טראמפ ג'וניור. צילום: רויטרס
דונלד טראמפ ג'וניור. צילום: רויטרס

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20