הנעדרת ליאן זאהר מטירה
אותרה גופתה של ליאן זאהר נאסר, בת 19 מטירה

ליאן זאהר נאסר בת ה-19 מטירה היא ההרוגה בפיגוע הלילה (ש') במועדון "ריינה" באיסטנבול, שבו נרצחו 47 בני אדם. גופתה אותרה לאחר חיפושים נרחבים, במהלכם הוגדרה כנעדרת. מלבד זאהר נאסר נפצעה אזרחית ישראלית בת 18 וחצי, גם כן מטירה, באורח בינוני.

ישראלית נוספת לקתה בחרדה, ואחרת שהייתה בזירת הפיגוע לא נפגעה ונלקחה לתחנת המשטרה למתן עדות. המשטרה הטורקית עצרה חשוד בביצוע הירי. ארגון הטרור דאעש נטל אחריות על הפיגוע.

פתיחה מדממת ל-2017: מחבל שהתחפש לסנטה קלאוס ירה הלילה (א') בעשרות חוגגים במהלך מסיבות השנה החדשה באיסטנבול. עד כה נהרגו 47 חוגגים, בהם 16 תיירים זרים. 70 איש נוספים נפצעו. הפיגוע במועדון "ריינה" מגיע בזמן שטורקיה עוד מלקקת את הפצעים מפיגועים בחודשים האחרונים. עוד נודע כי אזרחית ישראלית נפצעה באורח בינוני בפיגוע הרצחני.

פיגוע במועדון "ריינה", איסטנבול, בפתח שנת 2017

עד כה אף ארגון לא נטל אחריות ובטורקיה מפנים אצבעות מאשימות כלפי המנהיג הגולה פתהוללה גולן. המחבל, שנראה במצלמות האבטחה מסיר את התחפושת, נמלט והצליח לחמוק מכוחות הביטחון. מהקונסולייה הישראלית בעיר נמסר כי נבדקת מעורבות ישראלים. לפי עדי ראייה שהיו במקום, היו באירוע יותר ממחבל אחד.

לדברי מושל איסטנבול ואסיפ סהאין, המחבל ירה בשוטר ובאזרח כשפילס את דרכו אל תוך המועדון, ואז פתח במסע הירי. "טרוריסט עם כלי נשק הוציא לפועל באכזריות ובפראיות את המתקפה הזאת, כשהוא יורה באנשים חפים מפשע שרק הגיעו כדי לבלות ולחגוג את השנה החדשה", אמר.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בתגובה לפיגוע כי "טורקיה תלחם בטרור עד הסוף". על פי סוכנות הידיעות רויטרס, בין הרוגי הפיגוע אזרחי מרוקו, לוב, לבנון וסעודיה.

המחבל המחופש בורח מזירת הפיגוע. "קבוצת ביטחון שדה"

בזמן החגיגות, היו במקום לפחות 500 חוגגים. המועדון משקיף על מיצרי הבוספרוס המפרידים בין שני החלקים של טורקיה, ממזרח אסיה וממערב אירופה.

על אף ההלם שהיכה בטורקיה, קשה לומר כי לא היה מודיעין מקדים על האפשרות לפיגוע. שגרירות ארה"ב בטורקיה הפיצה לפני כשבוע מזכר ובו הזהירה אזרחים אמריקאים לבל יבלו בטורקיה בעת חגיגות השנה החדשה, מחשש לפיגוע.

נתניהו: "המאבק בטרור הוא מאבק עולמי"

את ישיבת הממשלה פתח הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחסו לפיגוע ואמר כי "המאבק בטרור הוא מאבק עולמי. הקנצלרית מרקל אמרה בסוף השבוע את מה שאנחנו אומרים הרבה שנים – שהאיום הגדול ביותר על עתידו של העולם הוא מצד הטרור של האיסלאם הקיצוני. כמובן שהטרור הזה ממשיך להכות".

"אנחנו שולחים תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים, שלצערנו כוללים גם אזרחית ישראלית", הוסיף נתניהו.