את נאומו של הנשיא טראמפ אמש שמע רה"מ בנימין נתניהו במטוס בדרך לניו יורק. ראש הממשלה היה מרוצה כמו אחרי כל נאום של הנשיא הכי פרו-ישראלי שידעה ישראל. המסרים שהעביר לאיראן עולים בקנה אחד עם האינטרס הישראלי – וכמובן, העובדה שטראמפ הצניע את הסוגיה הפלסטינית בשולי נאומו גרמה נחת רב לנתניהו.

טראמפ ונתניהו בפגישתם בספטמבר האחרון. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
טראמפ ונתניהו בפגישת האחרונה. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

היום (ד') ייפגשו טראמפ ונתניהו. כל פגישה של ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב היא חשובה ולעיתים אף גורלית. אין תזמון טוב יותר לפגישת נתניהו-טראמפ. היום אחר הצהריים בחדר צדדי במטה האו"ם ישבו השניים ויעלו עניינים בוערים.

נתניהו צפוי לבקש את עזרת טראמפ בריכוך המכה שחטפה ישראל מהרוסים. לא בטוח שבנקודה הזו הנשיא יחולל פלאים לטובתנו. יחסיו עם פוטין לא ממש ברורים והאינטרסים של שני המנהיגים בנוגע לרוסיה ואיראן שונים ב-180 מעלות.

בנוסף, נתניהו יעניק חיזוקים לטראמפ על החלטתו להטיל סנקציות על איראן וישתף אותו בחלקים מהנאום שיישא מחר בעצרת המרכזית. כאן ילכו שניים יחדיו, עד הסוף הלא ידוע.

טראמפ צפוי להעלות גם את 'עסקת המאה' שלו. נתניהו ידגיש את מחויבותו לקידום תהליך השלום אבל יסביר את מה שכבר ברור לאמריקנים: מחמוד עבאס הוא המכשול. מה שציפי לבני לא מבינה, מבינים היטב בבית הלבן.

עם זאת, הנשיא נחוש עדיין לקדם את התכנית שלו, והוא ככל הנראה מעדיף בכל זאת לחשוף אותה רק, אם וכאשר הפלסטינים ירדו מהעץ. ועל כך כבר נאמר: דיה לצרה בשעתה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20