40 נציגי הקהילה הבינלאומית התכנסו הבוקר במעבר כרם שלום שסגור מאז מוצ"ש למעבר סחורות בגלל מנהרת טרור שנתפסה מתחת למעבר על ידי צה"ל, לסקירה אודות האיומים הביטחוניים באזור עוטף עזה ולהצגת הפרטים והמידע שנאסף בעקבות חשיפת שלוש מנהרות הטרור. בסיור הוצגו גם הצעדים האזרחיים שישראל נוקטת לסיוע לתושבי עזה, ובהם פתיחת מעבר כרם שלום באופן רציף לאורך כל השנה כאשר הוא משמש כמעבר היחידי להעברת סחורות וציוד מישראל לעזה ומעזה לעולם.

אל"ם קובי הלר מתדרך. צילום: דוברות מתפ"ש
אל"ם קובי הלר מתדרך. צילום: דוברות מתפ"ש

 

הסיור התקיים בהובלת מנהלת התיאום והקישור לעזה, בראשות אלוף משנה פארס עטילה ומפקד החטיבה הדרומית, אלוף משנה קובי הלר. בסיור השתתפו דיפלומטיים, שגרירים, נספחים צבאיים וארגונים בינלאומיים כמו שגרירות יפן, שגרירות שוודיה, שגרירות צ'כיה ושגרירות פינלנד, ראש אונר"א בעזה מתיאס שמאלה, ראש ארגון USAID מוניקה סטיין אולסון וראש OCHA דייב קארדן.

"חמאס רומס את התושבים במו ידיו"

"היום נציגי הארגונים הבינלאומיים ראו בעצמם שארגון הטרור חמאס לא בוחל באמצעים בכדי להשיג את מטרתו לפגוע במדינת ישראל ובאזרחיה", אמר בסיום הסיור ראש מנהלת התיאום והקישור לעזה, אל"ם פארס עטילה. "מעבר כרם שלום, מהווה עורק חיים מרכזי לרצועת עזה וכל פגיעה בו היא כפיגוע טרור נגד תושבי רצועת עזה. בשנת 2017 בלבד, תואמו מעברן של למעלה מ-147,286 משאיות שנשאו ציוד רפואי, מזון ותוצרת חקלאית. חפירת המנהרה היא הוכחה לכך כי תושבי רצועת עזה הם בני ערובה של ארגון הטרור חמאס ואינם נכללים בשיקולים של חמאס, שאף רומס את התושבים במו ידיו. כל עוד חמאס והרשות הפלסטינית לא ישימו את טובת תושבי רצועת עזה בעדיפות ראשונה, המשבר הכלכלי יחריף ויתדרדר. ישראל תמשיך לנקוט בצעדים בכדי בראש ובראשונה להגן על מדינת ישראל ואזרחיה".

צילום: דוברות מתפ"ש
צילום: דוברות מתפ"ש

 

 "סגירת מעבר הסחורות היא צעד שלא רצינו לנקוט בו"

מפקד החטיבה הדרומית, אל"ם קובי הלר, התייחס גם הוא למציאות בדרום ואמר כי "סגירת מעבר הסחורות כרם שלום היא צעד שלא רצינו לנקוט בו, אך חמאס לא הותיר לנו ברירה, הוא הריבון ועליו האחריות למתרחש ברצועה וממנה. מדובר בהפרה חמורה של הריבונות הישראלית ופגיעה ישירה בתושבי רצועת עזה. חפירת מנהרת הטרור מתחת למעבר הסחורות הבלעדי היא דוגמה לכך שחמאס מתעסק בטרור ולא בשיקום הרצועה". לדבריו, "השאיפה היא לשמור על מעבר פתוח ומעבר סחורות סדיר לטובת תושבי הרצועה, ולצד זאת נמשיך לפעול על מנת לשים סוף לאיום מנהרות הטרור".

צילום: דוברות מתפ"ש
צילום: דוברות מתפ"ש
צילום: דוברות מתפ"ש
צילום: דוברות מתפ"ש
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון