44 שערים הבקיע העונה ערן זהבי, בכל המסגרות. 43 מתוכם במכבי תל-אביב, 31 מתוכם בליגת העל.  מקומו ברשימת השחקנים הישראלים הגדולים ביותר לא ניתן לערעור. מעבר לכישרון הגדול שיש לזהבי ברגליים, יש לו רעב גדול להישגים. אישיים וקבוצתיים. גם אחרי שלוש אליפויות רצופות, זהבי עולה למשחק רעב כמו צעיר שעלה מהנוער. זו העונה הרביעית בו הוא נחשב לשחקן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי.

אחרי כל הסופרלטיבים האלה אותן זהבי מקבל בזכות, הגיע הזמן להתעכב על הצד האחר של זהבי. יש את זהבי של מכבי תל אביב ויש את זהבי של נבחרת ישראל. בגזרה הלאומית זהבי ראוי לביקורת נוקבת. התקשורת אוהבת לפרגן לו ובעיקר חוששת ממנו. גם ממכבי. אם מחברים את העצמה של זהבי יחד עם מכבי תל אביב, מועדון הכדורגל החזק והמתוקשר ביותר בארץ, אפשר אולי להבין למה התקשורת מגוננת על התנהלותו של הכוכב הגדול ביותר של הכדורגל הישראלי. להבין כן, לקבל לא.

זהבי. שחקן טוב, אבל לא ייכנס לרשימת הגדולים באמת. צילום: פלאש 90
זהבי. ענק במכבי, בועט בנבחרת. צילום: פלאש 90

 

אם את מכבי הוא נושא על הכתפיים בדרך למקום הראשון, לנבחרת הוא לא ממש מגיע. העונה הוא הבקיע במדים הלאומיים שער אחד בלבד. אתמול, אחרי ששבר את השיא של נסים אלמליח, התייחס גם למשבר בין מכבי ובין הנבחרת: "במצבים כמו העונה שהמשחק הוא לא הכי משמעותי עבורנו וזה יותר בשביל הכנסה להתאחדות, אז יש מקום לדון בבקשה של מכבי תל אביב. אם יחליטו בסוף שניסע, אז ניסע ונעשה הכי טוב עבור הנבחרת אבל אני חושב שההתאחדות צריכה גם לחשוב על המנוחה של השחקנים כי בסופו של דבר הצלחה שלנו עם מכבי תל אביב בקיץ במסגרת הקבוצות היא הצלחה של כל הכדורגל". או במילים אחרות, עבור זהבי מכבי חשובה מהנבחרת.

אבל זהבי לא לבד, המועדון אותו הוא מוביל מתנהג בדיוק כמוהו. ההתנהלות של מכבי תל אביב בנוגע למסע הנבחרת הלאומית לארצות הברית והשתיקה של קפטן מכבי וכוכב הנבחרת פשוט מקוממת. פעם אחת על הזלזול של מכבי תל אביב בנבחרת ישראל ופעם שנייה על הגיבוי שמכבי מקבלת בתקשורת במאבק מול ההתאחדות לכדורגל. אותם כתבים המשמשים שופר של מכבי תל אביב וחוששים לנגח את המועדון מבקרים בצורה חריפה בחוצפה רבה את ההתאחדות לכדורגל על כך שסידרה לנבחרת ישראל מחנה אימונים בארצות הברית. הגזמתם, מה חשוב יותר נבחרת ישראל או מכבי תל אביב? לרבים בתקשורת מכבי תל אביב לא רק מעל הליגה אלא מעל הכדורגל הישראלי. עבורם יש את מכבי ואחר כל השאר.

הקמפיין של התקשורת למען מכבי

בסוף חודש מאי תטוס הנבחרת למיאמי, שם תקיים משחק הכנה נגד ג'מייקה. במכבי תל אביב לא אהבו את החלטת ההתאחדות. בחודש האחרון התנהל קמפיין תקשורתי נגד היציאה של הנבחרת לארצות הברית. לעזאזל ההצלחה של הנבחרת הלאומית, לעזאזל ההכנה של הנבחרת הלאומית רק ההכנה של מכבי חשובה.

מרטין ביין, מנכ״ל מכבי, שלח שני מכתבים לעופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל. בראשון הוא הזהיר כי מכבי לא תשחרר את השחקנים למחנה בארצות הברית ופירט את הפגיעה שצפויה למכבי מהנסיעה. עיני הגיב כראוי ותקף את מכבי. בתקשורת חגגו על גבו של עיני וביין הזדרז לשלוח מכתב שני לעיני. הפעם ביין ויתר על האיום לפיו לא ישחרר את השחקנים, אלא ביקש מעיני לשחררם ממחנה האימונים של הנבחרת. עיני שוב סירב ובצדק.

גוטמן וזהבי. עימות ישיר. צילום: פלאש 90
גוטמן וזהבי. עימות ישיר. צילום: פלאש 90

צריך לציין כמה עובדות שחלקים רבים בתקשורת העדיפו להתעלם מהן. מדובר בתאריכים רשמיים של אופ״א ופיפ״א. בגלל משחקי היורו בצרפת בקיץ התאריכים הרשמיים שהיו תמיד באוגוסט בוטלו ונקבעו תאריכים לחודש מאי בו כל הנבחרות יקיימו מחנות אימונים או משחקי ידידות. ישראל מקיימת מחנה אימונים כמו בכל עונה רק שהפעם הוא נערך במאי ולא אוגוסט. למכבי יש שחקנים במגוון נבחרות. נניח ונבחרת בוסניה תזמין את האריס מדוניאנין לנבחרת ארצו, האם מכבי תעז שלא לשחרר אותו, או את השוער הסרבי שלה פרדראג ראיקוביץ'? אין מצב.

הנבחרת מפסידה, זהבי רוקד ושר

זוכרים את המשפט המדהים של זהבי בנוגע למחויבות שלו לנבחרת? הנה סיפור שנדמה לקוח משלישיית מה קשור. ההפסד של הנבחרת בבוסניה סיים למעשה את הסיכויים של ישראל להעפיל ליורו. אחרי המפלה, במלון בזניצה היתה אווירה של דיכאון. גוטמן היה מרוסק, הצוות שלו נעלם לחדרים, עיני ברח לישון שבור ושאר אנשי הנבחרת שידרו דיכאון. אבל ספורטיבי.

בשעה מאוחרת, בסביבות אחת אחר חצות, התלוננו אורחים במלון בקבלה על  מוזיקה שמפריעה להם לישון. אנשי הביטחון של המלון מיהרו למקום הרעש וגילו חלק משחקני הנבחרת חוגגים. הכוכב הגדול של מכבי תל אביב היה גם כוכב המסיבה הרועשת. אנשי הביטחון הקפיצו משנתם את ראשי הנבחרת, שהגיעו לחדרי השחקנים ונדהמו לראות ששחקני הנבחרת רוקדים לצלילי מוזיקה ים תיכונית כאילו הנבחרת והבטיחה את העלייה ליורו. בנבחרת מספרים שהמחזה היה מזעזע. זהבי וחבריו פתחו במסיבת סיום עונה ממש כמו תלמידי בית ספר תיכון.

למחרת בטיסה חזרה הביתה הבושה על פניהם של גוטמן ועיני היתה כפולה. גוטמן הבטיח בטיסה: ״אני אטפל בהם, אל תדאג. מעכשיו הם יראו את הצד השני שלי״.

זהבי חוגג בדרך ללאס וגאס

גוטמן הבטיח לטפל במארגנים. הבטיח. לגוטמן היה את האומץ להעניש את טוטו תמוז, את אלמוג כהן ואת בירם כיאל. זהבי וחבריו ממכבי, טל בן חיים החלוץ, דור מיכה ועומרי בן הרוש טסו מבוסניה אחרי החגיגה במלון לארצות הברית לחופשה. זכותם. אחרי עונה ארוכה ומתישה הם יצאו לחופשה פרטית בלאס וגאס. הם טסו במחלקת עסקים. זכותם. זה הכסף שלהם ומותר להם להתפנק, אבל הטעם מר.

זהבי, בן הרוש, בן חיים ומיכה חוגגים. טעם רע (צילום: אינסטרגם ערן זהבי)
זהבי, בן הרוש, בן חיים ומיכה חוגגים. טעם רע (צילום: אינסטרגם ערן זהבי)

הנבחרת מתעוררת במלון בזניצה למציאות העגומה של הדחה מעלייה ליורו ובישראל מאות אלפי אוהדים מתוסכלים, זהבי מעלה לאינסטגרם תמונות עם חיוך מאוזן לאוזן בכורסת הביזנס רגע לפני ההמראה מבוסניה ללאס וגאס. הפעם, לשם שינוי, התקשורת ביקרה את הכוכב הגדול והשמיים לא נפלו.

במכבי שכחו מה זה להתנהל בלי כסף

ההתאחדות לכדורגל תקבל שווה ערך למיליון שקל כולל מימון הטיסות המלון והמחנה כולו. כבר שנים שהיא נמצאת בקשיים כספיים, כך שהרווח הכפול הוא לא משהו שאפשר לזלזל בו, גם מחנה אימונים בארצות הברית וגם כסף. הרי אם המסע לארצות הברית לא היה מתקיים, ההתאחדות היתה מוציאה את הנבחרת למחנה באירופה באותו תאריך ומוציאה כחצי מיליון שקל מקופתה הריקה.

אבל במכבי העשירה שכחו מה זה להיות עניים. כאשר מכבי היתה בקריסה כלכלית ולא היה לה כסף לשלם משכורות לשחקנים ועיריית תל אביב איימה לנתק את המים בקרית שלום ומנהל מחלקת הנוער בני טבק התמוטט מהלחצים שלא הצליח לגייס כסף למגרש הסינטטי בקרית שלום, ההתאחדות לכדורגל נחלצה לעזרתה של מכבי.

ההתאחדות סידרה למועדון הפאר הלוואות ומקדמות של מאות אלפי שקלים. תשאלו את אלי דריקס, המנכ״ל לשעבר, שהיה מגיע להתאחדות וממבקש מראשיה להציל את הקבוצה שאינה מסוגלת לשלם משכורות. לכו תסבירו לגולדהאר מקנדה, לביין מסקוטלנד ולקרויף מהולנד שהם פה במכבי כי פעם המועדון הזה היה הכי עני בליגת העל והמאמן שלה שרצה להציל במשהו את הכבוד של המועדון המליץ וביקש ממאמן הנבחרת אז לזמן שחקנים של מכבי לנבחרת.

זהבי, תלמד מברקוביץ ובניון

נחזור להתחלה. אם זהבי רוצה להיות אחד הגדולים של הכדורגל הישראלי, הוא חייב לצאת מהקופסא. הוא חייב להתייחס אל הנבחרת לפחות כמו שהוא מתייחס למכבי.

בניון. תמיד הגיע למשחקי הנבחרת, בכל מחיר. צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל/פלאש 90
בניון. תמיד הגיע למשחקי הנבחרת, בכל מחיר. צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל/פלאש 90

אצל ברקוביץ ובניון, למשל, בכלל לא היתה התלבטות. עבורם הנבחרת היתה במקום הראשון ורק אחר כך הקבוצה. מכירים את המועדונים סנטאנדר, ווסטהאם, מנצ׳סטר סיטי, ליברפול, צ׳לסי, ארסנל? קצת יותר גדולים ממכבי תל אביב. ברקוביץ ובניון שילמו מחיר כבד כדי להגיע מעבר לים לנבחרת. אפילו לגיבושון בקיבוץ אילות הסמוך לאילת הם הגיעו גם כאשר מקומם בהרכב קבוצתם התנדנד, גם כשהיו פצועים וגם כאשר המאמן ביקש ואפילו לחץ להישאר במועדון.

די אם נזכיר את המכתב שהרופא של ליברפול שלח להתאחדות שבניון פצוע ורפא בניטז הזהיר את בניון שלא יצטרף לנבחרת. בניון התעלם, עלה על מטוס ושיחק עם זריקות. זה עלה לו בישיבה ממושכת על הספסל. בליברפול, לא במכבי.

בניון וברקוביץ גם לעולם לא חששו להביע את דעתם על חשיבת הנבחרת בעיניהם גם אם במועדונים שלהם באירופה לא אהבו לשמוע את הדברים. זהבי יודע שגם אם יביע תמיכה במסע הנבחרת לארצות הברית במקרה הגרוע יעירו לו. זהבי יודע שמעמדו במכבי איתן כמו פלדה. משפט אחד של זהבי בזכות היציאה של הנבחרת לארצות הברית היתה מזכה אותו בנקודות אצל אוהדי הנבחרת והיתה מסיימת את הסכסוך המתוקשר והמיותר בין מכבי להתאחדות. בנוגע ליכולת על המגרש זהבי למד משהו משני הכוכבים הגדולים, בנוגע להקרבה שלהם לנבחרת זהבי עדיין נשאר בשכונה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20