שר התיירות יריב לוין ושר העבודה של הפיליפינים סילבסטר בלו חתמו היום (ג') על הסכם בילטרלי המסדיר הבאת עובדים פיליפינים בתחום המלונאות. ההסכם יאפשר הבאת כ-1,000 עובדי חדרנות למלונות בישראל בשתי פעימות במסגרת ההחלטת הממשלה 4101.

הגדלת מכסת כוח האדם נעשית במטרה להתמודד עם הביקוש הגובר לחדרי לינה, וזאת לאור העלייה המשמעותית במספר התיירים המגיעים לישראל. העובדים שיגיעו לישראל עברו הכשרה מקצועית מטעם ממשלת הפיליפינים בתחום החדרנות והניקיון והם דוברי אנגלית. כמו כן, העובדים יועברו ישירות לבתי מלון ולא ישתייכו לחברות קבלן. למלונות שעברו דירוג תינתן עדיפות בשיעור של 20% בקבלת עובדים פיליפינים. כאשר אזור ים המלח יקבל עדיפות עליונה, אחריו אזור ת"א והמרכז ובסוף ירושלים והצפון.

ההסכם עם הפיליפינים מצטרף להסכם שחתם משרד התיירות עם ירדן לגבי הבאת עובדים ירדנים, העובדים באזור אילת.

עובדים אסיאתים בדרום תל-אביב. צילום ארכיון: יוסי זמיר/ פלאש 90

 

שר התיירות, יריב לוין: "התיירות הנכנסת לישראל ממשיכה לעלות ולשבור שיאים, המלונות מלאים בהתאם, ובעקבות ההקלות והמענקים שמשרד התיירות מעניק להקמת מלונות, אנו רואים גם תנופה חסרת תקדים בבניית חדרי מלון אחרי שנים של סטגנציה.", אמר השר לוין.

"החסם העיקרי עמו נאלץ המשרד להתמודד הוא המחסור בכוח אדם, ולכן חתמה היום הממשלה על הסכם להגדלת מכסת העובדים הזרים לתחום המלונאות, ובכך נתנה מענה למצוקת כוח האדם ולמחסור בעובדים במקצועות החדרנות והניקיון בישראל. ההסכם שנחתם היום הוא פעימה ראשונה של שיתוף פעולה ואין לנו ספק שגם ישפיע באופן ישיר על הורדת המחירים. אני מקווה שההסכם הבא ייחתם בשגרירות הפיליפינים בירושלים", הוסיף לוין.

שר העבודה הפיליפיני, סילבסטרה בלו, אמר: "מדובר בשיתוף פעולה מבורך בין המדינות ואני בטוח שיוביל להסכמים נוספים, גם בתחום התיירות וכוח האדם וכמובן גם בתחומים נוספים".

היעדר כוח אדם בתפקידי חדרנות היא אחת הבעיות המכבידות ביותר על תפעול המלונות בישראל – בעיה שהתגברה לאור העלייה המשמעותית במספר התיירים המגיעים לישראל, שהגיעה לשיא כל הזמנים – 4 מיליון תיירים בשנה. למשל: בתחום הניקיון (כגון חדרנים, שוטפי כלים וכדומה) יש קושי ממשי לגייס עובדים ישראלים (ללא תלות בשכר) וקיים מחסור העומד על כ- 1,550 משרות. לגבי עובדים מקצועיים (משרות המצריכות הליך הכשרה, כגון טבחים, מלצרים וכדומה) ישנו מחסור העומד על כ- 1,600 משרות.

ההחלטה להביא עובדים זרים מירדן ומהפיליפינים התקבלה לאחר מאמצים רבים, בעשור האחרון, של הממשלה והתאחדות בתי המלון, לעידוד ישראלים לעסוק במקצוע. הסכם זה צפוי להעלות את רמת השירות הניתנת בבתי המלון, להעלות את הפריון בענף ולהוזיל את עלות הנופש.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20