לקראת הבחירות המקדימות (פריימריז) במפלגת 'העבודה' שיתקיימו ב-4.7, הודיע הבוקר (ו') האלוף במיל' עמירם לוין על תמיכתו בשר לשעבר והמועמד לראשות מפלגת העבודה, אבי גבאי, והסיר את מועמדתו מההתמודדות לראשות המפלגה. בכך נותרו שמונה מתמודדים במירוץ.

במסיבת עיתונאים שערכו השניים הבוקר בתל-אביב, הסביר לוין כי "מנהיגות נמדדת במעשים, לכן קיבלתי החלטה לשים לפני הכל את טובת המפלגה והמדינה". גבאי מצידו שיבח את ליון על "עברו הצבאי המפואר והנועז ותפקידיו בציבוריות הישראלית" וטען כי "עמירם יודע גם לפנות לקהלים חדשים".

עמירן לוין ואבי גבאי במסיבת העיתונאים. תמונה: עמוד הפייסבוק של אבי גבאי
עמירן לוין ואבי גבאי במסיבת העיתונאים. תמונה: עמוד הפייסבוק של אבי גבאי

 

"באתי להתמודדות הזו עם האמת שלי מתוך דאגה עמוקה לעתיד המדינה ולעתיד המפלגה", הכריז לוין. "הצהרתי מעל לכל במה שאני לא פוליטיקאי. אמרתי כל הזמן שלא הגעתי לסדר לעצמי ג'וב אלא מתוך דאגה למדינת ישראל. אבל להגיד זה לא מספיק. מנהיגות נמדדת במעשים, לכן קיבלתי החלטה לשים לפני הכל את טובת המפלגה והמדינה. כך נהגתי בעבר וכך אני נוהג גם היום.

"לכן החלטתי להסיר את מועמדותי ולתמוך באבי גבאי לראשות מפלגת העבודה. לאורך כל הדרך אמרתי, שמה שהמפלגה צריכה עכשיו זה לחזור ולעבוד כמו קבוצה. לשלב ידיים ולאחד כוחות. מנהיגות מתחילה בדוגמה אישית. איחוד הכוחות הזה מתחיל כאן ועכשיו. ציבור הבוחרים שלנו, מצפה שנגלה אחריות ומנהיגות ונוביל. אזרחי ישראל מצפים מאיתנו לעבוד ביחד למענם ולמען המדינה.

"היום אנחנו עושים את הצעד הראשון לקראת הניצחון והשינוי. אמרתי לאורך כל הקמפיין שלי, מפלגת העבודה חייבת לחזור לאמת שלה. לאמת החברתית שלה ולאמת הביטחונית שלה. אין חברה חזקה בלי ביטחון ואין ביטחון בלי חברה חזקה. יש רק אמת אחת. האמת שלנו שהיא האמת שלכם  והיא שייכת לעבודה. כל השאר זה פייק.

"זה הזמן להניח ליריבויות ולפוליטיקה ולהתאחד"

האלוף במיל' המשיך, "אני אומר כאן הבוקר, לכל אלה שמיהרו להספיד את מפלגת העבודה – היום  העבודה מתחילה. היום מתחיל איחוד הכוחות והשורות בדרך להחלפת נתניהו ולעתיד טוב יותר. אני קורא מפה לשאר המתמודדים, לעומר חברי, לאראל, להרצוג, לדינה, אבנר והוד – עשיתם קמפיינים ראויים. זה הזמן לגלות את האחריות המתבקשת. זה הזמן לחשוב על טובת המפלגה לפני טובתכם האישית. זה הזמן להניח ליריבויות ולפוליטיקה – זה הזמן להתאחד. חברי המפלגה מצפים לזה, הציבור מייחל לזה. זו האחריות שלנו".

"מפחדים מבחירה בי". מפלגת העבודה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
"מפחדים מבחירה בי". מפלגת העבודה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

בשלב זה פנה לוין לגבאי ואמר: "אבי, אני מתייצב לצדך במאבק לשיקום המפלגה והמדינה. זהו מאבק חשוב מאין כמותו. אין בינינו הסכם או דיל. אני מאמין שבהובלתך ובעבודת צוות משותפת, יחד עם שותפים רבים שעוד יחברו אלינו, נחזיר את המפלגה למקומה הטבעי ונחזור להוביל את מדינת ישראל לעתיד בטוח של צדק חברתי וביטחון אישי ולאומי. יחד, בהובלתך נביא תקווה חדשה לעם הנפלא שלנו.

לציבור הבוחרים שלנו אני אומר היום, זה בידיים שלכם. אבי ואני הצטרפנו למפלגת העבודה בשביל לשרת אתכם ובשביל להחזיר את המדינה לדרך הנכונה. בארבעה ביולי, אתם תהיו אלה שתחליטו. אני סומך על שיקול הדעת והאחריות שלכם. צאו מהבית ובואו להצביע אבי גבאי. הצטרפו אלינו ותהיו חלק מהשינוי והתיקון. בואו לנצח עם אבי גבאי. בואו לנצח בשביל מפלגת העבודה בואו לנצח בשביל עתיד המדינה. בארבע ביולי מצביעים אבי גבאי. בארבעה ביולי כולנו מצביעים לניצחון".

 

גבאי: "חברי המפלגה רוצים לנצח סוף סוף"

גבאי אמר בתגובה כי לתמיכתו של לוין כי מדובר ב"שילוב טבעי של כוחות עניינים שרואים בפוליטיקה כלי בדרך לתיקון המדינה". עוד אמר גבאי כי "הבחירות לראשות מפלגת העבודה הגיעו לשלב ההכרעה. כל המועמדים מחזיקים באותם סקרים לפיהם אני עולה לסיבוב השני", והוסיף כי "זה אינו דבר של מה בכך. המשמעות מאחורי הסקרים היא שחברי המפלגה מאסו בפוליטיקה הישנה ובשהייה הארוכה מדי באופוזיציה. המשמעות הנוספת היא שחברי המפלגה רוצים לנצח סוף סוף. הם מבינים  שאם הם יבחרו במי שהיה הם יקבלו את מה שהיה. חיזוק נוסף להלך הרוח הזה אנחנו מקבלים היום מהמועמד אלוף במילואים עמירם לוין".

השר לשעבר החמיא ללוין על המהלך ואמר כי "לעמירם לוין היסטוריה אישית ששזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל. אם מעברו הצבאי המפואר והנועז, ואם מתפקידיו בציבוריות הישראלית שתמיד ממלא מתוך תחושה של שליחות. הוא איש ערכי בכל רמ"ח אבריו. פיו וליבו שווים וכל פעולותיו משרתות את מדינת ישראל ואת אזרחיה. תפיסת הביטחון של מדינת ישראל, עד לשנים האחרונות, שהייתה מבוססת על יוזמה, נועזות ומקוריות נשענה רבות על יכולתו של עמירם להוציא לפועל את ההחלטות שהתקבלו.

"זה שילוב טבעי של כוחות עניינים שרואים בפוליטיקה כלי אבל רק כלי בדרך לתיקון המדינה. שילוב שיש בו מהכל – קיבוצים ומעברות, בטחוני וכלכלי, פריפריה ומרכז. אזרחי ישראל, מכל הקשת הפוליטית מחפשים להתחבר מחדש, לשים מאחור את שיח ההפרדות ואנחנו כאן תורמים את חלקנו ומסמנים את הכיוון להמשך.

"אני שמח שאנחנו מוכיחים לציבור ולחברי מפלגת העבודה שאפשר להתחבר, ללכת יחד ולהיות קשובים לחברי ותומכי המפלגה שממש מבקשים שנתחבר ונתמקד. עמירם יודע גם לפנות לקהלים חדשים וכידוע הדבר היחיד שיביא ניצחון למפלגת העבודה בבחירות הבאות אלה הם הקהלים חדשים, כאלה שלא תמכו ובחרו בנו עד היום".

גבאי אף מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות סביב המרוץ לראשות המפלגה ואמר כי "בשבוע האחרון מתרבים הסימנים לכך שגם גורמים מחוץ למפלגה החלו להתערב ולעסוק בבחירות הפנימיות שלנו. הם מפחדים מבחירה בי. הם מפחדים שהעבודה תהפוך לבית טבעי עבור המצביעים שלהם והם מפחדים שהבוחרים שלנו ישנו כיוון ויחזרו הביתה. הבחירות ב-4.7 מגיעות אחרי חודשים של קמפיין אגרסיבי שפגע במפלגה. בחירה בי ובעמירם לצידי היא בחירה במנהיגות חדשה שמביאה איתה בשורה חדשה, ערכים ותקווה. בחירה שתעורר במפלגת העבודה עניין מחודש ויחזיר אותה לרלוונטיות ולשיח הציבורי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20