סינמטק חיפה. צילום: Deror avi
סינמטק חיפה. צילום: Deror avi

סינמטק חיפה הממומן על ידי משרד התרבות ומשתייך לחברת אתו"ס הממומנת על ידי עיריית חיפה, יקיים ביום שישי הקרוב "פסטיבל סרטי נכבה". במהלך האירוע, אותו מארגנת עמותת השמאל הקיצוני "זוכרות" יערך דיון בנושא "נכבה ושיבה".

האירוע המתקיים תחת השם "קולנוע 48 מ"מ" מהווה המשך ל"פסטיבל הנכבה" שכבר התקיים בסינמטק תל-אביב מוקדם יותר החודש. בדף האירוע שפורסם בפייסבוק נכתב כי הוא מתקיים לאחר "פסטיבל הסרטים בעקבות הנכבה ולקראת שיבה".

כרזת ההזמנה לפסטיבל הנכבה בסינמטק חיפה מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת זוכרות
כרזת ההזמנה לאירוע מתוך עמוד הפייסבוק של "זוכרות", עם הכיתוב: "ירושלים, אנחנו כאן" בעברית ובאנגלית

לפני קיום האירוע התאום בתל אביב, מתחה השרה מירי רגב ביקורת על קיומו והעבירה לשר האוצר כחלון דרישה לבדוק האם ניתן לקנוס את הסינמטק בגין אירוח הפסטיבל על סמך "חוק הנכבה".

רגב ביקשה אז מכחלון כינוס דחוף של הוועדה לבדיקת תלונות בגין חתירה תחת קיום המדינה, סמליה וערכיה, ואמרה כי: "בעוד מדינת ישראל חוגגת 70, במדינת הסינמטקים רוצים לזכור, לציין ולקדש את הנכבה – לא במשמרת שלי".

שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90

פעילי ליכוד מחיפה פנו בתחילת השבוע לשרת התרבות בבקשה למנוע את קיום האירוע. במכתב שהעבירו לרגב טוענים הפעילים כי האירוע "הינו אבן דרך נוספת, בשאיפתה של עמותת זוכרות להמית אסון על מדינת ישראל בדמות שיבתם של מיליוני "פליטים" לתחומי מדינת ישראל".

עוד נכתב בפנייה מטעמם של יניב בן שושן ואריאל קלנר מטעם "חברי קבוצת מטה הליכוד חיפה 1" כי "העמותה שמה לה למטרה לשנות את תודעת הציבור בישראל בכלל ובחיפה בפרט, באמצעות החדרת מושגים כמו "נכבה" ו-"שיבה" לשיח הישראלי והפיכתם ללגיטימיים".

גם ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) פנתה השבוע בעניין לראש עיריית חיפה יונה יהב. במכתב שהגיע לידי ערוץ 20 כתבה: "מתן במה ציבורית לארגוני החרם נגד ישראל ובמה לנרטיב השקרי אותו הם נושאים בפיהם, מהווה לא פחות מתמיכה גלויה באויבנו". בוקר קראה ליהב "לבטל באופן מידי את האירוע".

זו אינה הפעם הראשונה בה מקיימת עמותת "זוכרות" אירוע מעין זה בסינמטק חיפה. אירוע דומה כבר התקיים בפברואר 2016. גם במהלך פברואר 2015 התחוללה סערה סביב אירוע דומה של העמותה במתחם לקראת התאריך בו חל יום העצמאות.

"פסטיבלי הנכבה" המתקיימים בחסות הסינמטקים שכאמור זוכים למימון ציבורי מכספי משלם המסים מצטרפים לאירוע שנוי במחלוקת אחר שנערך בסינמטק תל-אביב בחודש שעבר: "פסטיבל נגד הדתה". חשיפת ערוץ 20 גילתה אז שקיום אירוע שמטרתו "להיאבק בטרנד הדתי–הלכתי", ניתן מטעם הסינמטק לארגון "כאן נרצה לחיות", באופן חינמי לחלוטין.

סינמטק ת"א. צילום: ויקיפדיה
סינמטק ת"א. צילום: ויקיפדיה

סינמטק חיפה נמצא בבעלות אתו"ס, חברה עירונית המתוקצבת על ידי עיריית חיפה. אתו"ס הפנתה אותנו לקבלת תגובה מהנהלת הסינמטק. בהנהלת הסינמטק סרבו להגיב והפנו אותנו לעיריית חיפה.

מטעם עיריית חיפה נמסר כי "אין מדובר באירוע עירוני או שממומן — או מפורסם —בדרך זו או אחרת על ידי העירייה.  יחד עם זאת, הנושא נמצא בבדיקה משפטית".

לשאלת 'ערוץ 20' כיצד ייתכן שמתקיימת בדיקה משפטית עבור נושא שלטענת העירייה אינו קשור אליה – לא ניתנה תשובה.

נכון למועד זה, גם ממשרד התרבות לא התקבלה תגובה. זאת כאמור, למרות שכאשר התקיים אירוע כמעט זהה בסינמטק תל-אביב גינתה אותו שרת התרבות בחריפות.

מכתב של נאווה בוקר לראש עיריית חיפה. צילום מסך
מכתבה של ח"כ בוקר לראש עיריית חיפה
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20