אחרי הכל נראה שסגן הרמטכ"ל באמת צדק בנאומו השנוי במחלקת ביום השואה, כנראה בישראל ישנם באמת תהליכים המזכרים את גרמניה של שנות ה-30. רק בימים האחרונים קראו מספר אירועים אנטישמים, או ליתר דיוק אוטו-אנטישמים, שלא היו מבישים שום שונא בכל שנות הגלות הארוכות של העם היהודי.

המקרה הראשון התרחש במלון המפורסם ביותר בישראל, מלון המלך דוד בירושלים, שבו התבקשו הנגנים היהודים שערכו מופע לכבוד עובדי המלון להוריד את הכיפות ולהסתיר את הציציות כדי לא לפגוע בכבודם של עובדי המלון המוסלמים.

מקרה נוסף הוא ריקודם של מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, וקציני משטרה נוספים עם ספר תורה במחנה השמדה אושוויץ-בירקנאו במסגרת התכנית 'עדים במדים'. ספר התורה איתו הם רקדו, הוא ספר תורה ששרד את השואה ונלקח במיוחד למסע זה. מה יותר מדהים ומרומם מלראות את מפכ"ל משטרת ישראל, מפקדה של המשטרה של המדינה היהודית העצמאית, רוקד עם ספר תורה במקום שבו נרצחו מילון וחצי יהודים רק לפני כ- 70 שנה. האם יש סמל גדול יותר לניצחונו של העם היהודי?|
מסתבר שישנם אנשים שזהו לא סמל לניצחון בשבילם, אלא דווקא סמל להפסד. לפי ראייתם המעוותת, הריקוד עם ספר התורה הוא סמל להדתה של המשטרה ולא פחות מסימן לפשיזם. היו שהרחיקו לכת והשוו את המעשה למעשיהם של נאצים.

13227208_10153704715966325_6196413772088588722_n
יצחק רבין והרב שלמה גורן בריקוד עם ספרי תורה בשמחת תורה 1966. צילום: דובר צה"ל

על מנת להסביר את אוסף התגובות האלו צריך לבדוק את ההגדרה של אוטו-אנטישמיות ('שנאה עצמית יהודית'). אוטו-אנטישמיות היא תופעה חברתית-פסיכולוגית שבמסגרתה אדם ממוצא יהודי חש ניכור כלפי מוצאו, ומפתח עוינות אובססיבית כלפי בני עמו ודתו, באופן דומה לזו שמפתחים האנטישמים מקרב עמים אחרים ודתות אחרות, לעתים תוך אימוץ הנרטיבים שמעלים אותם אנטישמים.
תיאודור לסינג היה המלומד הראשון שאִבחן את התופעה וניתח אותה בהרחבה כאשר פרסם ספר שעורר הדים רבים בשם 'השנאה העצמית היהודית' (Der jüdische Selbsthaß), שלוש שנים לפני עליית הנאצים לשלטון. בספר זה ניסה להסביר את תופעת השנאה העצמית היהודית, שהתבטאה אז בעיקר במשכילים יהודים אנטישמיים אשר הסיתו כלפי העם היהודי ואשר ראו ביהדות את מקור הרוע בעולם.
כנראה שלא הרבה השתנה מאז.

מעניין לגלות שמקור המושג אוטו-אנטישמיות מגיע גם הוא מגרמניה, מן המחלוקת לגבי תוקפה של תנועת היהודית הרפורמית בקרב האורתודוקסים המודרניים מבית המדרש לרבנים בברסלאו בגרמניה ובקרב היהודים הרפורמים של המאה ה-19.
חלק מהאורתודוקסים המודרניים ראו ביהדות הרפורמית יהדות לא אותנטית משום שחשו כי היהודים הרפורמים מזוהים באופן הדוק יותר עם הגרמנים הפרוטסטנטים ועם הלאומיות הגרמנית, יותר מאשר עם העם היהודי.
בתגובה, יהודים רפורמים אחדים כינו את האורתודוקסים המודרניים "יהודים בעלי שנאה עצמית". מעניין לגלות שבשנת 1966 בהיותו רמטכ"ל, רקד יצחק רבין ז"ל עם הרב הצבאי הראשי שלמה גורן ז"ל ועם ספר תורה כמובן, ועוד בחגיגות שמחת תורה. כדי להוסיף חטא על פשע, כל האירוע התרחש בכפר חב"ד. האם אתם יכולים לדמיין אירוע כזה עובר חלק היום?

מקרה נוסף של אוטו-אנטישמיות מגיע מהכינוס שערך ח"כ אראל מרגלית בו קרא לממשלה הנוכחית "ממשלת שרפת המשפחות". הניסוח כאילו יצא מפיהם של שלטונות איראן או מהפרטנרים שלנו לשלום" בעזה או בגדה, קרי חמאס או נציגי הרשות.
אמירה זו ואמירות הזויות אחרות שלו, והשימוש החוזר במילה "קבינימט" שהינה קללה לא נעימה כל כך ברוסית, מעלה את השאלה לאן נעלמו נציגיו של השמאל הציוני והלא האנטישמי.

השיא הגיע אחרי התקרית שבה שוטרים תקפו לכאורה אזרח ערבי. המילה 'לכאורה' כאן היא מילת המפתח. אם רואים את הניתוח של הסרטון פריים-אחרי-פריים מגלים לא רק שהשוטרים לא היכו את האזרח, אלא שגם השוטרים הזדהו מספר פעמים ואז הותקפו בפרעות על ידי האזרח המוכה וחבריו. רק בעזרת תגבורת הצליחו השוטרים סוף-סוף להשתלט על החשוד. חלק מהשוטרים אגב, נזקקו לטיפול רפואי לאחר אירוע זה.
בתקשורת כמובן התעלמו באלגנטיות מהודעת המשטרה המידית והפכו את האירוע למפגן של הלקאה עצמית. השימוש במילים "תהליכי פשיזים בחברה הישראלית" ו"התבהמות" לא איחר לבוא.
בהודעה המשטרה נמסר: "מתחקור ראשוני עולה כי לוחמי מג"ב זיהו צעיר שעורר את חשדם וביקשו ממנו להזדהות. החשוד סירב להזדהות תוך שהוא מגדף ותוקף את השוטרים ואף נושך את אחד מהם. על מנת לבצע את המעצר נאלצו השוטרים להשתמש בכח, בעוד החשוד ממשיך לתקוף באלימות את השוטרים. כתוצאה מעוצמת האלימות שהופנתה כלפיהם פונו שני שוטרים לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב כשהם סובלים מחבלות ונשיכות. יחד עם זאת, בהתאם לנהלי המשטרה וכמקובל באירועים בהם נאלצים שוטרים להשתמש בכוח לצורך ביצוע תפקידם, כלל החומר ישלח לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות כנגד כל מי שמסכן את חיי האזרחים בישראל".

רצף האירועים הזה מראה עד כמה חזרה השנאה העצמית בישראל, עד כמה שיקולים פוליטיים והכרעות דמוקרטיות מעבירות חלק מהאנשים כאן על דעתם. אנשים מסוגלים להשוות את מפכ"ל המשטרה שבידיו ספר תורה במחנה השמדה לנאצי, או לאמץ רטוריקה של שונאי ישראל רק כדאי לצבור הון פוליטי לקראת הפריימריז במפלגתם.

תופעת האוטו-אנטישמיות הזו, אשר תופסת כאן תאוצה, הינה תופעה מסוכנת מאין כמוה אשר יש להיאבק בה כדי לשמור על מדינת ישראל.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי