קובי מידן, שדרן התחנה הצאית גלי צה"ל ומנחה התכנית 'סוכן תרבות' בתאגיד השידור הציבורי 'כאן', פרסם הבוקר (ש') פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו כתב כי הוא "מתבייש להיות ישראלי".

מידן כתב את הדברים בעקבות האירועים האלימים ב"צעדת המחבלים" בגבול רצועת עזה ביום שישי, במהלכם חוסלו מחבלי חמאס והג'יהאד האיסלאמי על ידי צה"ל. שדרן התחנה הצבאית לא הסתפק בהבעת "הבושה" ואף שיתף פוסט המביע אבל על חיסול המחבל עבדול פתאח עא נאבי (20), פעיל הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס (גדודי עז אדין אל קסאם), באירועים אתמול בגבול הרצועה. בפוסט ששיתף מידן נכתב כי המחבל עא נאבי "הוצא להורג".

קובי מידן (מימין) לצד מחבל חמאס (משמאל). צילום ימני: משה שי, פלאש 90

 

מבדיקת צה"ל ושב"כ עולה כי לפחות 10 מתוך 17 המחבלים שחוסלו אתמול בצעדה – שעא נאבי ביניהם – הם בעלי רקע טרוריסטי. שמונה מהם מחבלי חמאס, אחד פעיל הג'יהאד העולמי ומחבל נוסף פעיל 'שוהדא אל אקצא'.

10 מתוך 17 המחבלים שחוסלו ברצועה ביום שישי. תמונה: דובר צה"ל

 

במקביל לעבודתו בגלי צה"ל ובתאגיד, הממומנים מכספי הציבור, מגיש מידן גם את התכנית 'חוצה ישראל' בטלוויזיה החינוכית, גם היא חלק מהשידור הציבורי בישראל.

הפוסט של מידן זכה למאות לייקים, לצד תגובות קשות מגולשים. בין היתר, כתב אחד הגולשים "גם אני מתבייש שאתה ישראלי". גולש אחר כתב: "אם אתה מתבייש, תתפטר מהרדיו והטלוויזיה".

מחבלים במהלך הצעדה בגבול רצועת עזה, אתמול. צילום: רויטרס

בתאגיד השידור הציבורי סירבו להגיב לפניית ערוץ 20 בעניין ואמרו: "תפנו למידן. מדובר בעמוד הפרטי שלו". מגלי צה"ל נמסר בתגובה כי "הנושא יבדק". נזכיר כי בשנה שעברה הושעתה העיתונאית עירית לינור מגל"צ, והשדרנית חן אלמליח פוטרה מגלגלצ בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת.

מידן עצמו ענה לבקשת התגובה של ערוץ 20: כי הוא "לא מתראיין".

בראיון שהעניק מוקדם יותר החודש לאיתי שטרן ב'הארץ', אמר מידן על השדרן אברי גלעד, לצידו עבד שנים רבות, כי הוא מתקשה להאזין לו על רקע השינוי שעבר בעמדותיו הפוליטיות. "את אראל סג"ל, למשל, אני שומע בגלי צה"ל. לפעמים אני מתעצבן, אך אני מקשיב לו. אולי דווקא בגלל שהיינו קרובים, קשה לי יותר להאזין לאברי", אמר מידן.

"אנחנו כבר לא בקשר רציף. זה לא נושא קל. היינו חברים טובים מאוד והחיים הרחיקו בינינו. יש שם שאלות שאני גם שואל את עצמי. עד כמה זה קשור לשינוי בדעותיו הפוליטיות ומה זה אומר עלי כליברל", הסביר בראיון.

צילום מסך של הפוסט המתאבל ששותף ונמחק מאוחר יותר. מתוך פייסבוק
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20