ירושלים ממשיכה במאבק מול משרד האוצר: על פי דיווח בעיתון 'ישראל היום', עיריית ירושלים הטילה השבוע עיקולים על חשבונות הבנק של הכנסיות האנגליקנית, הארמנית, היוונית והקתולית בירושלים בגין חובות מצטברים על נכסים, זאת במסגרת החלטתה להתחיל לגבות חובות ארנונה, אגרות והיטלים בסך של למעלה מ-650 מיליון שקלים מכ-887 נכסים ברחבי העיר, השייכים לכנסיות בירושלים ולמוסדות האו"ם.

גת השמנים בהר הזיתים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
גת השמנים בהר הזיתים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

עד היום נמנעה עיריית ירושלים מגביית החובות בשל הסכמי עבר שנחתמו בין המדינה לכנסיות. אך חוות דעת שאימצה העירייה, קובעת כי ההסכמים הללו לא תקפים לגביה וכי קיימת עליה חובה לגבות את הכספים. כך על פי הדיווח. בתי תפילה ובהם כנסיות אמנם פטורים מתשלום ארנונה, אך לכנסייה הנוצרית בירושלים ישנם מאות נכסים ברחבי הבירה שאינם משמשים כבית תפילה וחלקם אף נועדו לשימוש מסחרי. כך גם לגבי מוסדות של האו"ם הממוקמים בירושלים.

"לא נהסס לעתור לבג"ץ"

לטענת העירייה, כפי שהובאה ב'ישראל היום', "הנזק הכספי שנגרם לירושלים לאורך השנים בעקבות עמדת המדינה הוא קרוב לכמיליארד שקל. לא ייתכן שתושבי ירושלים ייאלצו לממן מכיסם לכנסיות ולאו"ם שירותים עירוניים של איסוף אשפה, תאורה, גינון וסלילת כבישים, דבר שימנע מהעירייה לגבות סכומי עתק, שהיו יכולים לסייע משמעותית לפיתוח העיר ושיפור השירותים לתושבים".

"לא נסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את הסכום הזה". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
"לא נסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את הסכום הזה". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

 

עוד מסבירים בעירייה כי משרד האוצר כופה על ירושלים מדי שנה 700 מיליון שקלים של פטורים בארנונה ללא כל שיפוי, מה ש"מביא לכך שההשקעה בתושב בירושלים נמוכה ב-30% מאשר בממוצע ההשקעה בערים האחרות".

בעירייה אף מאיימים כי "אם המדינה לא תתיר לנו לגבות את הסכומים למען תושבי ירושלים, לא נהסס לעתור לבג"ץ" ומדגישים: "לחילופין, אם המדינה מעוניינת שהמצב הנוכחי יימשך, אנחנו דורשים שהמדינה תעביר לנו שיפוי מלא על הסכומים האלו. כך או כך, לא נסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את הסכום הזה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20