ביום רביעי עיריית ירושלים תכנס את וועדת התכנון והבנייה של העיר, הוועדה צפויה לאשר בניית מאות יחידות דיור לאוכלוסיה היהודית בעיר הבירה. תכנית הבינוי מתכננת להרחיב את שכונת רמות, לבנות בית כנסת ולהרחיב את השכונות היהודיות עד לאזור בית לחם וקבר רחל.

בתוך כך, גם שכונות גילה וגבעת המטוס צפויות לקבל אישור להרחבת הבנייה. ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, אמר בתגובה: "אני מאפשר לכל אדם לבנות דירה בירושלים איפה שהוא רוצה, בוודאי יהודי".

"אצטרך להרוס עשרות אלפי בתי ערבים". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל
ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים. " אני מאפשר לכל אדם לבנות בירושלים, בוודאי יהודי". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתקשורת טוענים שתכנית הבנייה "מונעת סיכוי להסדר עתידי עם הפלסטינים". עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "בגילה כבר אושרה בשנת 2013 תכנית למגורים. כחלק מקידום התכנית מובאת השבוע לאישור תכנית איחוד וחלוקה של חלק משטח התכנית שאושר למגורים במטרה לאפשר הקצאת חלק מהקרקע עבור כבישים, שטחי ציבור ועוד".

 

השפעת הבחירות בארה"ב על תכנית הבנייה

ב-2012 מיזם המורדות הדרומיים של גילה עוררו את זעמו של  ממשל אובמה. כמו כן, הנשיא האמריקאי היוצא הביע התנגדותו לתכניות הבינוי שצפויות לקבל אישור השבוע.

 

דברי ליברמן הצליחו להביך את סביבת נשיא ארה"ב הנבחר. דונלד טראמפ.
דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר של ארה"ב. מכיר בירושלים כעיר הבירה של העם היהודי.

 

בעקבות לחצים אלו הורתה בעבר לשכת ראש הממשלה נתניהו להסיר מסדר היום את תכניות הבנייה הללו. הפעם, בעקבות השינוי הצפוי במדיניות של הבית הלבן, צפויה הוועדה סוף סוף לאשר את התכנית.

אלעד שור

אלעד שור