על רקע האיחוד בין 'הבית היהודי' ל'איחוד הלאומי', הלחצים מטעם ראש הממשלה לאיחוד שלם של כל ארבע המפלגות ממשיכים – ראש הממשלה ממשיך לטלפן לסמוטריץ' ולרב פרץ על מנת שאלו יצרפו אליהם את 'עוצמה יהודית' ו'יחד'.

למרות הלחצים, ראשי הרשימה המאוחדת דוחים את טענותיו של נתניהו כי או '4 או כלום': כלומר או שמצרפים גם את 'עוצמה יהודית' ו'יחד' או שאף אחת מהמפלגות לא עוברת את אחוז החסימה. הם אומרים כי כעת משהתאחדו הם מצפים להתאוששות יפה בסקרים, כזו שתניב גם שישה מנדטים, אבל בשל האחריות הלאומית על הקולות של 'עוצמה יהודית' ו'יחד', ממשיכים ב'איחוד הלאומי' במגעים לצרפם, למרות ש'בבית היהודי' לא שמחים מהמהלך.

לאחר ההודעה על האיחוד ביום חמישי האחרון, ב'עוצמה יהודית' מיהרו להוציא הודעה על ריצה עצמאית מאחר ולמדו שלא נשמר להם מקום בחמישיה הראשונה. הבוקר, איתמר בן גביר חשף כי ביום רביעי חתם סמוטריץ' על הסכם לפיו מוצעים ל'עוצמה יהודית' המקומות 4 ו-7 ברשימה המאוחדת אך בן גביר טוען הבוקר כי סמוטריץ' חזר בו מההסכם.

עו"ד איתמר בן גביר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

בסביבתו של סמוטריץ' אומרים כי אכן הוצע ל'עוצמה יהודית' מקום 4 ברשימה המאוחדת, בהבטחה שבמשא ומתן בין 'האיחוד הלאומי' ל'בית היהודי' יתעקשו על כך – אך הוצע לה גם מקום 8 ולא 7 כפי שפרסם בן גביר. מקום 7 ככל הנראה הובטח לאלי ישי. לטענת סמוטריץ', ב'עוצמה יהודית' סירבו לחתום על ההסכם, אך בן גביר טוען בתוקף כי קיים הסכם שנחתם לאחר שלושה שבועות של משא ומתן. עוד נאמר בהסכם כי הוא תקף ל-24 שעות ונתון לאישור כל מוסדות המפלגות.

המנייה של 'עוצמה יהודית' בשיאה. הצהרות ראש הממשלה בתקשורת כי כניסתה קריטית לגוש הימין, הקפיצו את ערך מפלגתם של איתמר בן גביר, ברוך מרזל וד"ר מיכאל בן ארי למניית זהב, אך למעשה כזו שרק אחד מעוניין בה – ראש הממשלה בעצמו; בבית היהודי חוששים מבריחה של מצביעים שורשיים, ו'באיחוד הלאומי 'חוששים שכניסה של 'עוצמה יהודית' לרשימה המאוחדת עלולה לאיים על סמוטריץ' שמסומן כחבר הכנסת הימני ביותר.

מאחר וסירבה, המקום שמוצע כעת ל'עוצמה יהודית' הוא לכל הפחות מקום 6 עם הבטחה לחוק נורווגי אם מדברים עם 'האיחוד הלאומי'. מבחינת 'הבית היהודי' מדובר במקום 7, ו-8.

מקום שישי והלאה מבטיח ל'עוצמה יהודית' לפחות ח"כ אחד מכהן – הסכם שגם עליו לפי שעה מסרבים לחתום, ונערכים כאמור לריצה עצמאית. לשאלה מדוע בוחרים בריצה עצמאית שמבטיחה כי לא יעברו את אחוז החסימה, במקום הבטחה לח"כ מכהן ברשימה המאוחדת – עונים ב'עוצמה יהודית' כי לא פוסלים חיבורים עם רשימות נוספות. לטענתם מדובר בכ-100 אלף קולות של מצביעים שאם לא יצביעו ל'עוצמה יהודית', רובם לא יצביעו כלל. ב'איחוד הלאומי' טוענים כי מסקרי עומק שערכו מדובר בסך הכל בכ-30 אלף קולות, ש-57 אחוזים מתוכם הם מה שנקרא מצביעים "רגשית".

החשש הוא שאם 'עוצמה יהודית' תרוץ עצמאית, היא לא תעבור את אחוז החסימה, ומניית הזהב שלה בחסות נתניהו – תתרסק. מי שמנייתו עולה ממש ברגעים אלו הוא דווקא אלי ישי שעל אף שמביא פחות קולות מ'עוצמה יהודית', נתניהו העביר ביומיים האחרונים את משקל הכובד לצירופו של ישי. ככל הנראה בשל נאמנותו וקרבתו של ישי לראש הממשלה.

המהלך של ארליך

בינתיים ב'בית היהודי', הרכש הנשי החדש – העיתונאית יפעת ארליך, ששובצה במקום החמישי של הרשימה המאוחדת – יוזמת מהלך להבטיח לה את המקום השלישי ברשימה השמור לח"כ מוטי יוגב. בהודעה קולית ששלחה לפעילי מרכז המפלגה, היא מבקשת לדעת כמה נשים במרכז יתמכו בה במהלך המתוכנן.

יפעת ארליך. צילום: פלאש 90

 

ארליך מציעה ליוגב את תפקיד השר הבכיר השלישי בתמורה להצבתה במקום השלישי ברשימה במקומו, והבטחה כי אם המפלגה תקבל בסופו של דבר רק ארבעה מנדטים היא תתפטר, כדי שיוגב שיוצב במקום החמישי ייכנס לכנסת. האינטרס של ארליך לא ברור לגמרי. היא מבטאת אמנם את רצונה לקדם אישה לשלישייה הראשונה ואכן אמרה באזני יוגב כי מבחינתה לקדם לאו דווקא את עצמה אלא את אורית סטרוק – העיקר שאחת מן הנשים תוקפץ לראש הרשימה. אך ארליך ככל הנראה חזרה בה וכעת מרכזת את מאמציה לקדם את עצמה ולא את סטרוק.

מלשכת ח"כ יוגב לא נמסרה תגובה.

הסיפור הזה שמתרחש כעת ב'בית היהודי', ממחיש את המתח שבין השטח, אנשי מרכז המפלגה, לבין דעת הקהל של מצביעיה. מתח שיכלנו לראות גם בדיוני הוועדה המסדרת לבחירת היו"ר ולבחירת האישה. רבים מסתכלים על מהלך החודשים האחרונים ורואים את מפלגתם מסרבת להתאושש. מאידך, פעילי מרכז רבים שמחים על האירועים האחרונים ומברכים על כך שאחרי תרדמה ארוכה, השטח סופסוף חוזר להתעורר.

אילת כהנא

אילת כהנא