עופר עיני. צילום: פלאש90

 

עופר עיני יודיע בקרוב כי החליט שלא להתמודד לקדנציה נוספת על תפקיד יו״ר ההתאחדות לכדורגל. גורם משפטי בתחום הכדורגל התבקש לאחרונה להכין נייר עמדה עבור ראשי מרכז מכבי והפועל ובו תפקידו החדש של יו״ר ההתאחדות לכדורגל עיני אחרי הבחירות הבאות. עיני אמור היה להודיע רשמית על החלטתו בתחילת ינואר 2018 אולם הוא מעכב את ההודעה הרשמית בגלל הניסיונות הרבים שנעשים מאחורי הקלעים להגיע להבנות בין מרכז הפועל למכבי. כל הניסיונות מצד גורמים בכירים בהפועל ומכבי להגיע להבנות בהן עופר עיני יתמודד לקדנציה נוספת כמועמד מוסכם של שני המרכזים הגדולים ברשימה משותפת, כפי שהיה כל השנים במערכות הבחירות, לא צלחו.

עיני רצה מאוד להמשיך קדנציה נוספת רק כדי להמשיך ליישם את תכניותיו – הקמת אצטדיונים ומגרשים נוספים בערים נוספות, רפורמה במבנה ההתאחדות, גיוס כספים ממשרדי הממשלה השונים והפרדת בעלי הקבוצות מהנהלת ההתאחדות. הבעיה של עיני להישאר מועמד מוסכם הוא אבי לוזון, קודמו בתפקיד. ראשי מרכז מכבי הביעו נכונות לתמוך בעיני לקדנציה נוספת, בפגישות שנערכו בין עיני לראשי מכבי ישראל, יורם אייל היו״ר ונאור גלילי המנכ״ל, הם הבהירו לעיני כי יש להם ביקורת מסוימת על התנהלותו בקדנציה הנוכחית אבל יתמכו בו כמועמד מוסכם, אולם ציינו כי תמיכה בו לקדנציה נוספת תגרום לקרע במרכז מכבי כיוון שלוזון מסרב בתוקף לתמוך בעיני. ראשי מכבי ישראל הבהירו לעיני כי יעשו מאמץ גדול לשכנע את לוזון לא לפרוש מהמרכז עם אנשיו. גורמים רבים בכדורגל הישראלי, ביניהם, אלונה ברקת, חיים רביבו, מספר בעלי קבוצות ועסקנים בכירים, נפגשו עם יו״ר ההתאחדות לשעבר אולם לא הצליחו לשכנע אותו להסיר את התנגדותו לעיני.

אבי לוזון. צילום: פלאש90

 

לאחרונה נערכו מספר פגישות בין ראשי מכבי להפועל, נציגים של עיני נפגשו עם ראשי מכבי אולם לא הגיעו להסכמות. ראשי מרכז מכבי החליטו לא לגרום לפיצול במרכז ולשמור על אחידות גם במחיר של ריצה בשתי רשימות נפרדות לבחירות שייערכו באוגוסט הקרוב. ההתנגדות הנחרצת של לוזון לעיני, גרמה גם למתיחות בין לוזון לשטרן  חלובה. חלובה נפגש עם עיני והוביל לפתרון יצירתי – עיני ימונה לתפקיד הממונה על קשרי חוץ וממשל. הרעיון הוא שעיני יתמודד מטעם ההתאחדות על תפקיד חבר הוועד הפועל של אופ״א, תפקיד בו לוזון היה שתי קדנציות, ויהיה אחראי על הפעילות מול אופ״א ופיפ״א ומשרדי הממשלה השונים. עיני, כך סוכם, יגייס כספים להתאחדות ויעבוד על הסכם השיווק החדש בין ההתאחדות לטוטו ומשרד האוצר.

עיני אהב את התכנית וחלובה אמור לקבל את אישור מרכז מכבי. בפגישה שנערכה בין ראשי מרכז הפועל למכבי, הציג שטרן חלובה את התוכנית. חלובה, שהיה מ״מ יו״ר ההתאחדות לשעבר ומי שנחשב לאיש הכי חזק במרכז הפועל ואחד האנשים החזקים ביותר בכדורגל הישראלי קיבל את הסכמת ראשי מרכז מכבי. סוכם כי עורך דין מטעמם יכין את הנוסח לתפקיד כדי להעבירו במוסדות מרכז הפועל ומכבי ולאשר את המינוי בהנהלת ההתאחדות לכדורגל מיד אחרי הבחירות בהתאחדות. המחלוקת שהיתה בין מכבי להפועל היא איזה מרכז יציג את המועמד לתפקיד היו״ר. חלובה דרש כי היו״ר יהיה מהפועל, ראשי מכבי דרשו שהמועמד יהיה מטעמם. בינתיים ראשי מכבי בדקו כמה אופציות ביניהם הרמטכ״ל לשעבר גבי אשכנזי והמאמן לשעבר גיורא שפיגל. שניהם דחו את ההצעה.

נבחרת ישראל עדיין ללא מאמן. צילום: פלאש90

 

במרכז הפועל רוצים ששטרן חלובה יהיה יו״ר ההתאחדות. במכבי עדיין לא הביעו הסכמה, והכדור יחזור שוב ללוזון. המתווכים שנפגשו עם לוזון השיגו את הסכמתו כי עיני ימונה לתפקיד שתופרים לו בתנאי שמרכז מכבי יחליט על המועמד לתפקיד היו״ר. בהפועל בונים על מערכת היחסים המצוינת בין חלובה ללוזון כדי לרכך אותו להסכים שהוא יהיה המועמד לתפקיד יו״ר ההתאחדות ולא נציג מכבי.

השאלה הגדולה היא עד כמה שטרן חלובה רוצה את התפקיד. אם חלובה יחליט שהוא רוצה להיות יו״ר ההתאחדות לכדורגל, הוא ימצא את הדרך לסגור את הנושא עם לוזון וראשי מכבי ישראל – שחלובה יהיה יו״ר ועיני יהיה שר החוץ ושר האחראי לקשרי ממשל. בינתיים עיני לא ממהר עם מינוי מאמן נבחרת. אם אכן הוא לא מתמודד לקדנציה נוספת הוא מעדיף שמחליפו יוביל את הבחירה למאמן הלאומי, הועלתה אפשרות להקדים את הבחירות להתאחדות לחודש מאי-יוני, לא כולם מוכנים להקדמת הבחירות, עיני ימשוך את הזמן כדי לראות אם אכן חלובה יקבל את התפקיד, במקרה כזה הוא ישתף אותו בקבלת ההחלטות על בחירת המאמן הלאומי.

חשוב להדגיש כי למרות שחלובה נמצא מתחת לרדאר התקשורתי, אינו מתראיין כמעט ובשנים האחרונות נעלם, כביכול – חלובה מעורב בכל הנעשה בהתאחדות לכדורגל, יש לו השפעה גדולה על עיני שקיבל לא מעט החלטות שחלובה הציע.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20